Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna: sotia a plecat de acasa cu minorul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna: sotia a plecat de acasa cu minorul

buna am si eu o problema sotia a fugit de la mine cu copilu de 1 an si 10 luni si ea o plecat in germania si vr sa iau copilu de la masa dar nu mil da si am fost la protectia copilului si am depus plangere dar nimica nici un raspus ce trebe sa fac ajutatima va rog
cum a iesit cu copilul din tara? daca fara acordul dvs, o puteti acuza de rapire.
altfel, pe cale civila.. divort, incredintare minor sau program de vizita, functie de ce doriti
Se intelege ca sotia este in Germania, iar copilul in Romania la mama soacra a dvs.
Deschideti actiune in instanta pentru custodia copilului, si dupa incredintare, bunica va fi obligat sa vi-l dea, deoarece nu are nici un drept asupra copilului.
Intre timp, puteti merge la sectia de politie de unde apartine soacra si explicati-le situatia, poate o rezolvati mai repede.
Oricum, depuneti in paralel si divortul cu incredintarea minorului.