Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... deschidere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

deschidere succesiune

Tatal meu a decedat acum 5 luni.Pt deschiderea succesiunii pot sa merg la orice notar,sau doar la unul din orasul in care figureaza imobilul ce reprezinta masa succesorala?
in fct.de ultimul domiciliu al defunctului. Este vorba despre competenta teritoriala .
Multumesc pentru raspuns.
La noi e mai complicat, insa: masa succesorala cuprinde si mai multe terenuri, care sunt in curs de intabulare(s-a inceput intabularea inainte de decesul tatalui meu).De intabulare se ocupa o avocata(de 2 ani) si, in paralel cu intabularea a deschis si succesiunea pe acele terenuri.Dar mai sunt inca in doar 2 luni si expira cele 6 luni de le decesul tatalui si succesiunea nu s-a incheiat.Plus de asta, pentru imobilul din masa succesorala, respectiv casa ,nu s-a deschis succesiune.Putem merge la alcineva, direct la un notar pentru acest lucru?Se poate separa,diviza astfel masa succesorala pentru deschiderea succesiunii?
Multumesc mult
Maria
BUFNEA, utilizator