Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot afla ce cladiri terenuri detine o persoana?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot afla ce cladiri terenuri detine o persoana?

Buna seara
Situatia este urmatoarea : tatal meu a decedat in decembrie 2009, eu afland intamplator de acest lucru dupa un an si jumatate. Eu sunt fiica acestuia din prima casatorie si nu au existat relatii intre noi dupa despartirea lui de mama mea ( la vremea respectiva eu avand 4 ani) . Si-a achitat cu greutate obligatia de pensie alimentara si atat . S-a recasatorit dupa mult timp si din aceasta casatorie a mai rezultat un copil.
La ora actuala nu cunosc daca s-a deschis succesiune dupa tatal meu si nici care sunt bunurile mobile sau imobile care ar putea face parte din masa succesorala.
Sunt in posesia doar a unei copii a certificatului de deces eliberate de primaria localitatii in care s-a nascut si a trait la finalul vietii.

Exista posibilitatea sa aflu ce bunuri avea si daca s-a deschis succesiunea avand in vedere ca au trecut 2 ani de la decesul sau? Oficial nu am fost anuntat de catre nimeni.

Va multumesc
Solicitati la camera notarilor de la locul decesului relatii privind succesiunea, daca s-a deschis si, in caz afirmativ , solicitati certificatul de mostenitor. Cu actele de stare civila ale dvs. si certificatul de deces va adresati in paralel adm. fin,de la locul decesului si solicitati un certificat fiscal cu bunurile pentru care defunctul platea impozit (cu care figura la rolul fiscal ).La comuna- primaria. Faceti o declaratie notariala prin care declarati ca acceptati succesiunea defunctului (macar sa fie in termenul de 6 luni de la data cand ati aflat de deces ,respectiv data eliberarii copiei de pe certificat . Daca are bunuri incercati sa discutati cu sotia sau ceilalti membri ai familiei lui si daca nu va intelegeti apelati la un avocat pentru proces de succesiune.
cazacuioana a scris:

Solicitati la camera notarilor de la locul decesului relatii privind succesiunea, daca s-a deschis si, in caz afirmativ , solicitati certificatul de mostenitor. Cu actele de stare civila ale dvs. si certificatul de deces va adresati in paralel adm. fin,de la locul decesului si solicitati un certificat fiscal cu bunurile pentru care defunctul platea impozit (cu care figura la rolul fiscal ).La comuna- primaria. Faceti o declaratie notariala prin care declarati ca acceptati succesiunea defunctului (macar sa fie in termenul de 6 luni de la data cand ati aflat de deces ,respectiv data eliberarii copiei de pe certificat . Daca are bunuri incercati sa discutati cu sotia sau ceilalti membri ai familiei lui si daca nu va intelegeti apelati la un avocat pentru proces de succesiune.

Problema este ca nu stiu unde anume trebuie sa merg la adm financiara mai ales ca daca ai terenuri/cladiri si in alte localitati (presupun) este imposibil sa stiu care sunt acestea. Mentionez ca nu sunt in relatii cu familia lui (sotie si cel de-al doilea copil) si nici cu defunctul nu am avut relatii deci nu stiu care ar fi bunurile sale si'sau unde se pot afla.
Cum aflu ce mi-a lăsat părinți mei mostenire