Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare spatii comune condominium ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare spatii comune condominium ?

Salut.
De curand am cumparat un apartament, iar in contract scria asa :

"Se vinde dreptul de proprietate pentru :
- apartamentul nr. 5, situat in Bucureşti, str. xxxxxxxxxxxxxx, bl. 2, et. 2, sect. 1, compus din teren şi construcţie, teren in cota indiviză de 19,75 mp şi construcţia formată din trei camere de locuit, dependinţe şi balcon, cu o suprafaţă utilă de 63,42 mp şi o suprafaţă totală de 69,28 mp;
- cota parte indiviză de 8,78mp din spaţiile şi dependinţele comune care prin natura şi destinaţia lor sunt în folosinţă comună si perpetuă a tuturor proprietarilor;
- cota indiviză de 15,53% (20,75mp) din terenul identificat cu număr cadastral xxxxxxxxxx inscris in CF xxxxxxxx a Mun. Bucureşti, sect. 1, reprezentând terenul aferent apartamentului;
"

Intrebarea mea este : ceea ce este boldit nu trebuia si el sa aiba un numar cadastral ? Altfel spus, pentru spatiile comune din interiorul blocului nu exista intabulare, CF, extrase separate etc. ?

Multumesc.
turbo20010, utilizator
turbo20010 a scris:
Intrebarea mea este : Altfel spus, pentru spatiile comune din interiorul blocului nu exista intabulare, CF, extrase separate etc. ?

Operatiunile de publicitate imobiliara sunt reglementate prin Legea nr.7/1996 - a cadastrului si a publicitatii imobiliare si prin Ordinul Ministerului de Jusitie nr.2371/1997 privind aprobarea Regulamentului de organizare si functionare a birourilor de carte funciara ale judecatoriilor.
Conform acestor acte normative, fiecarui imobil (teren cu sau fara constructie) i se va atribui un numar cadastral pe baza caruia se va face in viitor identificarea lui.
Atribuirea numarului cadastral se face pe baza unor documentatii intocmite de proiectanti autorizati care cuprind planul de incadrare in zona, planurile constructiei precum si memoriul tehnic, referitor la toate apartamentele din bloc, la spatiile cu alta destinatie precum si la spatiile de folosinta comuna, detinute in co-propietate fortata si perpetua.
La cererea persoanelor indreptatite, se deschide o Carte funciara colectiva a imobilului si se atribuie acestuia un numar cadastral.
Orice intabulare a unui contract de vanzare-cumparare asupra unei unitati locative din cuprinsul imobilului trebuie precedata de deschiderea unei Cartii funciare colective.
La cererea persoanelor indreptatite, pentru fiecare apartament in parte, se deschide o Carte funciara individuala care se refera la dreptul de proprietate atat asupra apartamentului propriu-zis cat si asupra cotelor-parti indivize din teren si constructie.
legalmgm, utilizator
in urma acelui contract dvs trebuia sa primiti un extras pentru CF individual . Acolo gasiti sintetic pe ce anuma sunteti proprietar. si teoretic trebuia sa primiti si un releveu apartament ( o schita cu stampila OCPI )
Pe langa CF individual pe apartament exista un CF colectiv. il puteti obtine de la ocpi, acesta are un tabel in care sunt notate cotele indivize, si notat terenul aferent constructiei cu nr cadastral.
Asa este, am primit si un releveu al apartamentului.
Acum am verificat mai atent si am vazut ca in extrasul de CF al apartamentului apare trecuta si cota indiviza de 8.78 mp din partile comune.
De aici pot trage concluzia ca (inca) nu exista o carte funciara a spatiilor comune, si ca acestea se trec in cartile funciare ale apartamentelor ?
Constructia in "condominiu" - blocul si terenul aferent sunt inscrise in CF colectiv : aici sunt inscrise partile comune, suprafata fiecarui apartament, etc. Si simultan sunt deschise CF individuale pe apartament acestea sunt "legate" de CF colectiv. ( fiind un fel de explicatii/detalieri a acestuia.
asta face ca dvs sa puteti face tranzactii "teoretice" cu apartamentul-legat-partile comune pe un CF individual, in timp ce concominiul-blocul care contine si ap dvs si partile comune ramane cum e si firesc "neatins"! Singura schimbare posibila fiind numele proprietarului.
exemplu: in urma unei documentatii de apartamentare , ap dvs se imparte in 2 parti, atunci sunt afectate atat CF individuale cat si CF colectiv.