Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bun comun
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bun comun

Speta este urmatoarea:sotii au bun comun ( apartament),vor sa divorteze insa inainte de a depune actiunea in instanta,unul din soti vrea sa cedeze partea lui ( cota lui) catre unul dintre copii.
Este posibil acest lucru si daca da,ce act se incheie?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Am inteles.....multumesc pentru lamurire si pentru raspuns totodata!
Variante:
1. In timpul casatoriei, sotii vand/doneaza imobilul copilului lor sau unul din soti isi instraineaza cota parte de 50% din imobil copilului.
2. Dupa desfacerea casatoriei,
a) fostii soti incheie o tranzactie prin care stabilesc atribuirea imobilului catre unul dintre ei, cu obligarea celuilalt la plata unei sulte, iar sotul caruia i se va atribui bunul il va instraina copilului in calitate de proprietar exclusiv ca urmare a incheierii tranzactiei;
b) ambii incheie un contract de donatie/vanzare prin care instraineaza bunul copilului lor. ;)