Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... debransare de la termoficare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

debransare de la termoficare

Doresc sa ma debransez de la caldura si sa im-i instalez centrala pe gaze .
Am mers la C.E.T. an audienta si domnul director a spus ca nu are voie sami aprobe cererea de debransare comform legi.
Ce pot sa fac.
Care sunt pasi.
"domnul" director ar fi trebuit sa stie ca avea obligatia (conform legii) sa va informeze si care lege/hg/oug/etc ii interzice acest lucru pentru transparenta si pentru a va putea informa si dvs asupra asupra acesteia. o astfel de informare fara a spune si sursa este doar o simpla vorba aruncata pentru a scapa de dvs si de a va trimite la plimbare, el neavind interesul sa va piarda de client
ContSters62736, utilizator
In legea 325/2006 Serviciul public de alimentare cu energie termica, lege in vigoare si nemodificata pana in prezent:

se spune la Sectiunea 5 - Protectia consumatorului de energie termica
art.30
(1) Debransarea totala a instalatiilor interioare de incalzire si/sau pentru apa calda menajera ale unui utilizator tip condominiu se va face în urmatoarele conditii cumulative:
a) acordul scris al asociatiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunarii generale;

b) anuntarea operatorului care are şi calitatea de furnizor şi a autoritatii administratiei publice locale cu 30 de zile inainte de debransare.

Deci Dv. trebuie doar sa anuntati la C.E.T. ca va debransati, nu sa le cereti acordul.
Sa cereti avizul presedintelui de asociatie si atat.
elga50, moderator
Art. 30 din Legea nr. 325/2006
(2) Deconectarea unui consumator dintr-un condominiu se face cu respectarea urmatoarelor condiţii cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontala cât şi pe verticală;
b) acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotarârea adunarii generale, asupra intenţiei de realizare a unui sistem individual de încălzire;
c) anunţarea, în scris, a operatorului care are şi calitatea de furnizor, cu cel putin 30 de zile înainte.
--- Mai cititi si articolul de mai jos, e foarte util:

[ link extern ]

Practic, aveti nevoie de acordul vecinilor imediati (vecini de perete, de jos si sus), dati o cerere la asociatie pentru a va da acordul scris (pe care nu vi-l pot refuza pentru ca nu au imputernicirea lagala de a va impiedica), va debransati printr-o firma autorizata si apoi ii anuntati ca v-ati debransat. Furnizorul poate veni sa verifice modul in care s-a facut debransare iar dvs sunteti obligati sa-i lasati.
marcoprod a scris:

Art. 30 din Legea nr. 325/2006
(2) Deconectarea unui consumator dintr-un condominiu se face cu respectarea urmatoarelor condiţii cumulative:
a) acordul vecinilor de apartament, atât pe orizontala cât şi pe verticală;
.............................
Practic, aveti nevoie de acordul vecinilor imediati (vecini de perete, de jos si sus), dati o cerere la asociatie pentru a va da acordul scris (pe care nu vi-l pot refuza pentru ca nu au imputernicirea legala de a va impiedica), ..............................

Daca n-ar fi avut aceasta imputernicire, nu ar fi fost scris in lege. Tocmai acesta este caracterul legal pe care il negati Dv. - acela ca este scris in lege