Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... debransarea de la termoficare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

debransarea de la termoficare

as dori sa aflu ce trebuie sa fac in cazul in care eu m-am debransat de la termoficaresi vecinu de jos nu este de acord
Pai si ce vecinul de jos este asociatia de locatari?

El e presedinte sau ce?

Presedintele trebuie sa va semneze si atat.
w_v_w_v, utilizator
e o problema controversata. trebuie sa va adresati operatorului de termoficare iar in conditiile in care nu accepta documentatia fara acordul vecinului fara motive intemeiate puteti actiona in judecata atat vecinul cat si operatorul. noi va recomandam medierea (www.cmediere.ro)..
Uite aici raspunsul dat de doamna moderatoare @elga

In legea 325/2006 Serviciul public de alimentare cu energie termica, lege in vigoare si nemodificata pana in prezent:

se spune la Sectiunea 5 - Protectia consumatorului de energie termica

art.30
(1) Debransarea totala a instalatiilor interioare de incalzire si/sau pentru apa calda menajera ale unui utilizator tip condominiu se va face în urmatoarele conditii cumulative:
a) acordul scris al asociatiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunarii generale;

b) anuntarea operatorului care are şi calitatea de furnizor şi a autoritatii administratiei publice locale cu 30 de zile inainte de debransare.

Deci Dv. trebuie doar sa anuntati la C.E.T. ca va debransati, nu sa le cereti acordul.
Sa cereti avizul presedintelui de asociatie si atat.
w_v_w_v, utilizator
Am rugamintea sa nu-mi fie citate raspunsurile date in alt context.X-(
Deconectarea unui apartament, caci asa se cheama operatiunea mai necesita in afara de cele 2 conditii si o a treia si anume acordul vecinilor direct afectati.
* Era un raspuns gresit dupa care am citit cu atentie legea si mi-am indreptat eroarea.

Debransarea = deconectarea la nivel de scara si necesita numai cele 2 conditii.

@cornelpaun
Ca aceasta deconectare sa fie legala trebuie sa indepliniti cele trei conditii din legea 325/2006.

Interventie moderator
Rog utilizatorii tentati sa ma citeze sa se abtina si sa dea propriile lor raspunsuri.
Eu singura decid cand si cum raspund.
elga50, moderator
cornelpaun a scris:

as dori sa aflu ce trebuie sa fac in cazul in care eu m-am debransat de la termoficaresi vecinu de jos nu este de acord

Citind mai cu atentie observam ca dumneavoastra deja v-ati debransat!
Raspunsurile afisate se refera la actiunile ce se fac inaintea debransarii si nu dupa debransare.
Daca v-ati debransat si-acum nu mai consumati agent termic de la sistemul public, avand centrala proprie pentru caldura si apa calda, pot sa nu fie de acord 7 vecini, nu numai unul si e treaba lor.
Presupun ca ati indeplinit conditiile de aprobare atunci cand v-ati debransat pentru ca altfel nu va permitea debransarea furnizorul de agent termic si nu va dadea aprobarea, autorizarea, cota cei de la gaz.
Poate reveniti cu amanunte.