avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor si impartire bunuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor si impartire bunuri

Buna seara. Sunt casatorita din 2005, iar in 2009 a aparut in familie un copil. Care sunt sansele sa obtin custodia copilului, in conditiile in care sunt in concediul de crestere a copilului, iar sotul lucreaza, venitul lui fiind mai mare?
Locuim intr-un apartament cumparat de catre sot inainte de casatorie, iar anul acesta am inceput constructia unei case. Conform legii, am dreptul la una dintre locuinte, in urma divortului?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters84518 , utilizator 11:09, 2 Iunie 2010
in urma divortului se impart numai bunurile dobindite in timpul casatoriei, in speta casa aflata in constructie.
adnil a scris:

Buna seara. Sunt casatorita din 2005, iar in 2009 a aparut in familie un copil. Care sunt sansele sa obtin custodia copilului, in conditiile in care sunt in concediul de crestere a copilului, iar sotul lucreaza, venitul lui fiind mai mare?
Locuim intr-un apartament cumparat de catre sot inainte de casatorie, iar anul acesta am inceput constructia unei case. Conform legii, am dreptul la una dintre locuinte, in urma divortului?

Multumesc anticipat

Instanta tine seama la incredintarea minorului interesul acestuia.Criteriile pe care instanta le are in vedere la incredintarea minorului sunt:-varsta , posibilitatea parintelui de a oferi conditii optime de crestere si educare acestuia ( materiale si morale), conditiile de locuit, relatia afectiva stabilita intre parinte si minor s.a.m.d
Avand in vedere faptul ca minorul are o varsta frageda,aveti sanse ca aceste sa va fie incredintat dvs.
In ce priveste bunurile,daca apartamentul in care locuiti a fost cumparat de sotul dvs.inainte de casatorie,atunci acesta este un bun propriu al sau,ce nu intra in masa partajabila.Ceea ce se va imparti este casa aflata in constructie.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iunie 2010
luiza2008, utilizator
Care sunt sansele sa obtin custodia copilului, in conditiile in care sunt in concediul de crestere a copilului, iar sotul lucreaza, venitul lui fiind mai mare?

La incredintarea copilului minor nu prezinta relevanta deosebita situatia materiala a parintilor. Ceea ce este important este interesul copilului minor si legatura de afectiune dintre acesta si parintii sai. Data fiind varsta frageda exista prezumtia potrivit careia mama copilului este cea care i-ar putea asigura acestuia toate conditiile necesare pentru cresterea si dezvoltarea sa.

Locuim intr-un apartament cumparat de catre sot inainte de casatorie, iar anul acesta am inceput constructia unei case. Conform legii, am dreptul la una dintre locuinte, in urma divortului?

Aveti dreptul la 1/2 din valoarea de piata a casei aflate in constructie.
Cu toate acestea solicitati instantei, pe langa incredintarea copilului minor si atribuirea folosintei apartamentului proprietatea personala a sotului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie bebe 1 anisor Hade Hade Buna ziua! Problema mea sta in felul urmator: vreau sa divortez, dar am o fetita de un anisor si problema este ca de cand ne-am casatorit, din 2005 eu nu am ... (vezi toată discuția)
Daca divortez copilul la cine ramane? bgirl_rodi bgirl_rodi buna ziua, eu am un baiat de 3 ani jumatate si de un an de zile nu pot divorta de sotul meu pentru ca imi este frica ca imi va lua baiatul el lucreaza in ... (vezi toată discuția)
Divort de un cetatean strain elena40 elena40 As dori sa stiu daca in urma unui divort de un cetatean cipriot,legea mi-ar incredinta copilul minor mie...mentionez, casatoria a avut loc in Romania,dupa care ... (vezi toată discuția)