Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor si impartire bunuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor si impartire bunuri

Buna seara. Sunt casatorita din 2005, iar in 2009 a aparut in familie un copil. Care sunt sansele sa obtin custodia copilului, in conditiile in care sunt in concediul de crestere a copilului, iar sotul lucreaza, venitul lui fiind mai mare?
Locuim intr-un apartament cumparat de catre sot inainte de casatorie, iar anul acesta am inceput constructia unei case. Conform legii, am dreptul la una dintre locuinte, in urma divortului?

Multumesc anticipat
in urma divortului se impart numai bunurile dobindite in timpul casatoriei, in speta casa aflata in constructie.
adnil a scris:

Buna seara. Sunt casatorita din 2005, iar in 2009 a aparut in familie un copil. Care sunt sansele sa obtin custodia copilului, in conditiile in care sunt in concediul de crestere a copilului, iar sotul lucreaza, venitul lui fiind mai mare?
Locuim intr-un apartament cumparat de catre sot inainte de casatorie, iar anul acesta am inceput constructia unei case. Conform legii, am dreptul la una dintre locuinte, in urma divortului?

Multumesc anticipat

Instanta tine seama la incredintarea minorului interesul acestuia.Criteriile pe care instanta le are in vedere la incredintarea minorului sunt:-varsta , posibilitatea parintelui de a oferi conditii optime de crestere si educare acestuia ( materiale si morale), conditiile de locuit, relatia afectiva stabilita intre parinte si minor s.a.m.d
Avand in vedere faptul ca minorul are o varsta frageda,aveti sanse ca aceste sa va fie incredintat dvs.
In ce priveste bunurile,daca apartamentul in care locuiti a fost cumparat de sotul dvs.inainte de casatorie,atunci acesta este un bun propriu al sau,ce nu intra in masa partajabila.Ceea ce se va imparti este casa aflata in constructie.
luiza2008, utilizator
Care sunt sansele sa obtin custodia copilului, in conditiile in care sunt in concediul de crestere a copilului, iar sotul lucreaza, venitul lui fiind mai mare?

La incredintarea copilului minor nu prezinta relevanta deosebita situatia materiala a parintilor. Ceea ce este important este interesul copilului minor si legatura de afectiune dintre acesta si parintii sai. Data fiind varsta frageda exista prezumtia potrivit careia mama copilului este cea care i-ar putea asigura acestuia toate conditiile necesare pentru cresterea si dezvoltarea sa.

Locuim intr-un apartament cumparat de catre sot inainte de casatorie, iar anul acesta am inceput constructia unei case. Conform legii, am dreptul la una dintre locuinte, in urma divortului?

Aveti dreptul la 1/2 din valoarea de piata a casei aflate in constructie.
Cu toate acestea solicitati instantei, pe langa incredintarea copilului minor si atribuirea folosintei apartamentului proprietatea personala a sotului.