Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plati administrator
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plati administrator

Ce suma pot sa platesc cash la administrator pe zi?
depinde care este destinatia acestor sume:
- dividende (in caz ca este si asociat/actionar)
- salariu/indemnizatie de administrator
- avansuri spre decontare/ deconturi de cheltuieli
in primele 2 cazuri nu aveti limita de suma.
in cazul al 3-lea se tine cont de faptul ca o firma poate efectua intr-o zi plati catre furnizori in suma de maxim 10.000 lei, dar nu mai mult de 5.000 lei catre o singura firma. avansurile spre decontare au regimul platilor catre furnizori, adica se considera ca administratorul va justifica folosirea banilor prin plati catre diversi furnizori. trebuie atentie si la termenul de justificare a banilor, cu atat mai mult cu cat e vorba de administrator si nu salariat !