Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafonul de plati cand se deconteaza combustibilul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafonul de plati cand se deconteaza combustibilul

Buna ziua!
Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema? O societate are aprox. 200 de soferi carora li se acorda avansuri spre decontare pt. combustibil. Daca limita zilnica de plati e de 10000 ron care e procedura, pt. ca in mod clar avansurile zilnice depasesc aceasta valoare. Care e baza legala? Va multumesc !
Acordati avansurile prin cont bancar. Alimentati cardurile acestor soferi. Cred ca e si mai simplu. Sau sunt companii de la care puteti alimenta, fara sa platiti imediat si va vine factura.
Multumesc pt. raspuns, dar soferii nu au carduri si nici nu li se vor face.Asta ar implica comisioane, costuri, etc.In plus daca ne straduim sa nu depasim cu avansurile 10 000 ron ( desi ...) este o problema faptul ca ei aduc decontui justificative pt. suma asta si e posibil ca intr-o zi sa fie plata catre un furnizor de comb. de 9000 si alti furnizori de difeneta.....? Adica plati catre un singur furnizor, mai mari de 5000 ron.....??
cnai a scris:

Multumesc pt. raspuns, dar soferii nu au carduri si nici nu li se vor face.Asta ar implica comisioane, costuri, etc.In plus daca ne straduim sa nu depasim cu avansurile 10 000 ron ( desi ...) este o problema faptul ca ei aduc decontui justificative pt. suma asta si e posibil ca intr-o zi sa fie plata catre un furnizor de comb. de 9000 si alti furnizori de difeneta.....? Adica plati catre un singur furnizor, mai mari de 5000 ron.....??

Asa cum e acum legislatia: OG 15/1996 si Hotărârea nr. 2185/2004, nu puteti efectua plati mai mari de 10.000 lei catre persoane juridice, inclusiv sumele acordate de persoanele juridice angajaţilor proprii cu titlu de avansuri pentru aprovizionări diverse (care vor avea regimul plăţilor către persoane juridice şi se vor încadra în limita plafonului de 10.000 lei, prevăzut la art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanţă)

Nu puteti face o plata de 9.000 lei catre un furnizor de combustibil:

Hotărârea nr. 2185/2004 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 şi 6 din Ordonanţa Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare:

4. Plăţile în numerar către persoane juridice sunt acceptate în limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, plăţile către o singură persoană juridică fiind admise în limita unui plafon de 5.000 lei.
Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 5.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 5.000 lei către furnizorii de bunuri şi servicii astfel: 5.000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.
Facturile cu valori sub 5.000 lei nu intră sub incidenţa acestor prevederi.
Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către reţelele de magazine de tipul Cash&Carry, care funcţionează pe baza legislaţiei în vigoare, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 10.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 100.000.000 lei către acest tip de magazine astfel: 10.000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.
Facturile cu valori sub 10.000 lei nu intră sub incidenţa acestor prevederi.
Multumesc pt. raspuns. Sunt dezamagita ca nu exista exceptii, ma asteptam sa fie ceva pt. astfel de societati, cu un nr. mare de agenti sau soferi si carora sa li se deconteze prin avansuri sumele care le trebuiau, in numerar. Asadar.... prin banca si nu mai mult de 5000 ron per furnizor, pt. toti ceilalti cu cash. Dar stau totusi si ma gandesc ce ar trebui sa faca? Sa stea pe telefoane si sa tina cineva o evidenta pt cei 200 de soferi, sa vada azi de unde au alimentat si sa le zica la un moment dat ca s-a cumulat la un anume furnizor suma de 5000 ron........? E oare posibil......???
cnai a scris:

Multumesc pt. raspuns. Sunt dezamagita ca nu exista exceptii, ma asteptam sa fie ceva pt. astfel de societati, cu un nr. mare de agenti sau soferi si carora sa li se deconteze prin avansuri sumele care le trebuiau, in numerar. Asadar.... prin banca si nu mai mult de 5000 ron per furnizor, pt. toti ceilalti cu cash. Dar stau totusi si ma gandesc ce ar trebui sa faca? Sa stea pe telefoane si sa tina cineva o evidenta pt cei 200 de soferi, sa vada azi de unde au alimentat si sa le zica la un moment dat ca s-a cumulat la un anume furnizor suma de 5000 ron........? E oare posibil......???

Asa cum am spus sunt societati care desfasoara astfel de activitate prin banca/card.