avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1134 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... delapidare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

delapidare?

din moment ce face o acuzatie ar trebui sa aiba probe. in contabilitate a trecut cam 20% din vanzari, restul erau fara facturi(la negru) nu ar trebui o expertiza contabila? nu se semnau avize de expeditie nici macar un proces verbal de predare primire. cum as putea intoarce dosarul impotriva patonului? cum as putea cere daune? cum se pedepseste vanzarea produselor fara factura? cum poate cere suma respectiva pe produse vandute fara factura? cum poate demonstra ca s-au vandut produsele, ? este proba faptul ca scria pe un caiet ca s au vandut 800 de covrigi?
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iunie 2010
giogica3, utilizator
Nu inteleg de ce ati acceptat sa dati acea declaratie ca ati cheltuit banii. In aceasta situatie sfatul meu este sa achitati cei 3000 de lei chiar daca nu sunteti vinovat.Aveti o oarecare culpa in modul defectuos in care v-ati facut treaba, increderea oarba pe care ati avut-o.Va poate acuza de furt deoarece de delapidare nu poate fi vorba deoarece nu aveati calitatea de gestionar.
din moment ce face o acuzatie ar trebui sa aiba probe. in contabilitate a trecut cam 20% din vanzari, restul erau fara facturi(la negru) nu ar trebui o expertiza contabila? nu se semnau avize de expeditie nici macar un proces verbal de predare primire. cum as putea intoarce dosarul impotriva patonului? cum as putea cere daune? cum se pedepseste vanzarea produselor fara factura? cum poate cere suma respectiva pe produse vandute fara factura? cum poate demonstra ca s-au vandut produsele, ? este proba faptul ca scria pe un caiet ca s au vandut 800 de covrigi?
Pe ce post a-ti lucrat, a-ti avut fisa postului?
sofer, am distribuit produse de panificatie, nu am avut fisa postului
A-ti dat vreo declaratie?
A-ti semnat cand a-ti plecat in cursa facturile fara sa verificati marfa?
Banii predati i-ati predat pe semnatura?

Alte discuții în legătură

Marfuri fara factura rosossrl rosossrl Buna ziua! Am o intrebare. Am cumparat un spactiu cu acte in regula, unde a functiona un magazin, proprietarul a vandut tot, inclusiv marfa/produsele pe ... (vezi toată discuția)
Lipsa in gestiune dorina carmen dorina carmen lucrez la un magazin mixt si la penultimul inventara iesit olipsa de 60.000.000 mil. patroana a decis sa ne ia cate doua mil. in fiecare luna pana se ... (vezi toată discuția)
M-au scos cu minus florinuc21 florinuc21 buna sunt florin si lucrez la o firma de panificatie si dupa 6 luni mi-au spus ca trebuie sa le datorez 9000lei nu am carte de munca la ei si marfa data nu ... (vezi toată discuția)