avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 20 de declaratii impotriva mea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

20 de declaratii impotriva mea

am o intrebare care sper sa nu fie tampita .
Daca eu nu am nici o vina si cineva vrea sa imi faca rau si isi aduce 10 martori care declara acelasi lucru impotriva mea . eu cum as putea sa ma apar ??

daca nu am martori si nu depune nimeni marturie pentru mine .
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 18:55, 2 Iunie 2010
Dreptul penal este guvernat de principiul prezumtiei
de nevinovatie.
Ca sa dovediti ca asa este cum spuneti dvs trebuie sa aduceti
probe, inclusiv martori.
Pe cuvant nu va crede nimeni.
Doar in urma adminsitrarii probelor se poate stabili
vinovatia sau nevinovatia unei persoane.
numai pe declaratiile unor martori nu se poate da o solutie/ o condamnare penala, sa zicem. daca la locul savirsirii faptei lipsesc elemente care confirma prezenta vinovatului in acel loc si in timpul probabil al savirsirii nu putem vorbi de fapta si de locul savirsirii faptei.
Cred ca intrebarea dvs.pentru a capata un raspuns lamuritor,ar trebui insotita de o detaliere a unor fapte.
Daca 20 de persoane declara impotriva dvs. trebuie sa va angajati avocat.Este foarte posibil sa se ajunga la condamnarea dvs. daca nu va aparati corespunzator...
Va puteti apara dovedind ca martorii sunt mincinosi.

Intrebarea dv e prea generica pentru a putea obtine raspunsuri pertinente...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna,doresc si eu sa stiu ce mi se poate intampla un om simplu un om simplu Am fost angajat la o firma de distributie pe postul de agent rezerva si dupa circa o saptamana agentul cu care am fost pe teren in ziua respectiva a iesit in ... (vezi toată discuția)
Declaratia mincinoasa in cercetarea penala bukinst bukinst Constituie infractiune declaratia mincinoasa facuta de parat, politistului care-l cerceteaza si in baza careia politistul propune NUP iar procurorul mentine ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de contraventie vio10bv@gmail.com vio10bv@gmail.com Buna ziua, Am fost sanctiunat cu avertisment de catre politie, pentru savarsirea infractiunii de proferare de injurii si savarsirea de acte de violenta ... (vezi toată discuția)