Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 20 de declaratii impotriva mea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

20 de declaratii impotriva mea

am o intrebare care sper sa nu fie tampita .
Daca eu nu am nici o vina si cineva vrea sa imi faca rau si isi aduce 10 martori care declara acelasi lucru impotriva mea . eu cum as putea sa ma apar ??

daca nu am martori si nu depune nimeni marturie pentru mine .
Dreptul penal este guvernat de principiul prezumtiei
de nevinovatie.
Ca sa dovediti ca asa este cum spuneti dvs trebuie sa aduceti
probe, inclusiv martori.
Pe cuvant nu va crede nimeni.
Doar in urma adminsitrarii probelor se poate stabili
vinovatia sau nevinovatia unei persoane.
numai pe declaratiile unor martori nu se poate da o solutie/ o condamnare penala, sa zicem. daca la locul savirsirii faptei lipsesc elemente care confirma prezenta vinovatului in acel loc si in timpul probabil al savirsirii nu putem vorbi de fapta si de locul savirsirii faptei.
Cred ca intrebarea dvs.pentru a capata un raspuns lamuritor,ar trebui insotita de o detaliere a unor fapte.
Daca 20 de persoane declara impotriva dvs. trebuie sa va angajati avocat.Este foarte posibil sa se ajunga la condamnarea dvs. daca nu va aparati corespunzator...
Va puteti apara dovedind ca martorii sunt mincinosi.

Intrebarea dv e prea generica pentru a putea obtine raspunsuri pertinente...