avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu neefectuat si neplatit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu neefectuat si neplatit

Buna seara,
am lucrat timp de 8 luni, septembrie 2009- mai 2010 perioada in care nu mi-am luat nici o zi de concediu
la lichidare am primit salarul net plus bani pentru zilele de concediu neefectuate doar anul acesta
nu ar trebui sa imi plateasca si zilele de anul trecut?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:48, 3 Iunie 2010
Aveti dreptul si la plata zilelor de concediu aferente perioadei sept.-dec.2009
si care ar fi pasii de urmat ca sa rezolv problema?
am luat legatura telefonic cu angajatorul si mi-a spus ca nu mi le poate platii.
stiu ca la sfarsitul anului trecut s-a semnat pentru mine un fel de declaratie cum ca nu as mai avea zile de concediu pentru 2009
multumesc
Art. 139. - (1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
Art. 141 (3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
Solicitati in scris acest drept, sesizati ITM sau chemati angajatorul in judecata.

s-a semnat pentru mine

Daca nu ati semnat dv. s-a comis un fals.
vsc1835 a scris:

si care ar fi pasii de urmat ca sa rezolv problema?
am luat legatura telefonic cu angajatorul si mi-a spus ca nu mi le poate platii.
stiu ca la sfarsitul anului trecut s-a semnat pentru mine un fel de declaratie cum ca nu as mai avea zile de concediu pentru 2009
multumesc


Faceti o sesizare pentru neplata acelor zile de CO catre ITM si /sau depunei o actiune in instanta (Tribunalul in a carui raza aveti domicilu. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare).
Daca acea declaratie nu este semnata de catre dvs, atunci depuneti plangere penala pentru savarsirea infractiunilor de fals in inscrisuri sub semnatura privata si uz de fals.
Ultima modificare: Joi, 3 Iunie 2010
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna neefectuat elam elam Buna ziua! As dori si eu o lamurire daca se poate: un salariat are concediul de odihna pe anul 2008, respectiv o restanta de 8 zile si pe 2009, respectiv 21 ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna compensat daca a avut concediu medical gia382000 gia382000 Premise: 1. La plecarea din societate se acorda concediul de odihna neefectuat cuvenit pina la ziua lichidarii. 2. Concediul de odihna neefectuat pina la ... (vezi toată discuția)
Concediu razvan1001 razvan1001 daca nu am lut concediu de odihna pe anul trecut patronul este obligat sa mi.l plateasca? (vezi toată discuția)