Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu neefectuat si neplatit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu neefectuat si neplatit

Buna seara,
am lucrat timp de 8 luni, septembrie 2009- mai 2010 perioada in care nu mi-am luat nici o zi de concediu
la lichidare am primit salarul net plus bani pentru zilele de concediu neefectuate doar anul acesta
nu ar trebui sa imi plateasca si zilele de anul trecut?
Aveti dreptul si la plata zilelor de concediu aferente perioadei sept.-dec.2009
si care ar fi pasii de urmat ca sa rezolv problema?
am luat legatura telefonic cu angajatorul si mi-a spus ca nu mi le poate platii.
stiu ca la sfarsitul anului trecut s-a semnat pentru mine un fel de declaratie cum ca nu as mai avea zile de concediu pentru 2009
multumesc
Art. 139. - (1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
Art. 141 (3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
Solicitati in scris acest drept, sesizati ITM sau chemati angajatorul in judecata.

s-a semnat pentru mine

Daca nu ati semnat dv. s-a comis un fals.
vsc1835 a scris:

si care ar fi pasii de urmat ca sa rezolv problema?
am luat legatura telefonic cu angajatorul si mi-a spus ca nu mi le poate platii.
stiu ca la sfarsitul anului trecut s-a semnat pentru mine un fel de declaratie cum ca nu as mai avea zile de concediu pentru 2009
multumesc

Faceti o sesizare pentru neplata acelor zile de CO catre ITM si /sau depunei o actiune in instanta (Tribunalul in a carui raza aveti domicilu. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare).
Daca acea declaratie nu este semnata de catre dvs, atunci depuneti plangere penala pentru savarsirea infractiunilor de fals in inscrisuri sub semnatura privata si uz de fals.
Cornel Vasile, Consilier juridic