avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare de drepturi castigate in urma unui proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare de drepturi castigate in urma unui proces

Buna ziua
as dori sa fac la notar un act prin care mama mea aflata in proces de divort si partaj sa imi cedeze mie, fiul ei, drepturile si obligatiile care ii vor reveni mamei mele prin hotararea de divort si partaj. Se poate?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: bibicu_56 , utilizator 20:55, 7 Iunie 2010
ioana_cristea a scris:

sa va faca un act de vanzare de drepturi litigioase.


Da,
dar nu neaparat, pt ca este mostenitor ( singurul) va putea interveni in proces, in caz ca se intampla ceva.
cred ca m-am lamurit despre chestiune...va multumesc frumos.=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj si transfer proprietate BescheaGeorgeta BescheaGeorgeta Buna ziua Care este calea cea mai echitabila, sigura, neatacabila si cu costuri minime pentru rezolvarea urmatoarei situatii: parintii mei detin impreuna ... (vezi toată discuția)
Ajutor (violenta domestica) sergiux3m sergiux3m Numele Meu este sergiu am 22 de ani si sunt din tulcea....poate nu are relevanta.......de ceva timp adica de vreo 6-7 ani viatza mea si a celorlanta 2 surori ... (vezi toată discuția)
Vreau o solutie viabila... iubita10 iubita10 buna ziua, problema mea e urmatoarea: sunt casatorita de 8 ani.inainte de casatorie,tatal meu mi-a oferit cadou apartamentul in care stau..dar l-a trecut pe ... (vezi toată discuția)