Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietarul vrea sa vanda apartamentul in care stau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietarul vrea sa vanda apartamentul in care stau in chirie

buna,
am luat in chirie ( Ca si persoana juridica ) un apartament.

am aflat ca proprietarul doreste sa vand acest spatiu ( nu am aflat de la el )
ce se intampla daca il vinde?
are drept sa ma evacueze inainte de terminarea contractului?
si daca da in ce conditii ( eu mi-am indeplinit toate cinditiile contractuale, deci excludem varianta ca nu am platit la timp chiria samd. )

Poate sa vanda, dar trebuie sa va respecte contractul de inchiriere. Adica noul proprietar nu poate sa va dea afara decat la expirarea termenului pt care a fost incheiat contractul sau daca nu este mentionat acest termen, prin notificare.
Contractul chiar daca e facut pe o perioada de x ani, luni etc., trebuie sa contina si clauze cu privire la rezilierea unilaterala a acestuia. De obicei este mentionata o perioada de preaviz care trebuie respectata. Deci are voie sa va evacueze inainte de terminarea contractului insa cu respectarea perioadei de preaviz.

Si chiar daca il vrea sa-l vanda, exista varianta de a se intelege cu cumparatorul ca acesta sa intre in posesia apartamentului dupa aceasta perioada de preaviz.

Cel mai bine e sa discutati cu proprietarul.
adutescu a scris:

Adica noul proprietar nu poate sa va dea afara decat la expirarea termenului pt care a fost incheiat contractul sau daca nu este mentionat acest termen, prin notificare.

Suneti sigur ?
Odata ce e proprietar pe spatiul respectiv, si neavand nici o legatura cu chiriasul ce l-ar putea impiedica sa-l evacueze?
@gradanat: nu stiu de unde ati tras concluzia ca "trebuie sa contina si clauze cu privire la rezilierea unilaterala a acestuia" - nu este deloc asa. Contractul incheiat pe un anumit termen inceteaza la termen, si se poate (dar nu trebuie) stipula dreptul de denuntare unilaterala.

Potrivit codului civil, locatiunea cu data certa (iar inregistrarea la fisc e o modalitate de obtinere a datei certe) este opozabila noului proprietar, asa cum a spus si adutescu.
Am folosit trebuie cu sensul de "ar trebui". Normal ca poti sa faci contractul cum vrei. Aveti dreptate in privinta incetarii lui la termen, insa eu n-am auzit de contract de inchiriere fara clauze de reziliere unilaterala.