avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cat de repede se poate divorta ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cat de repede se poate divorta ?

buna seara,
va rog sa-mi spuneti si mie cum sa procedez pt. un divort rapid in conditiile in care am doi copii minori, o casa si vreo doua rate comune la banca, mai mari decat salariul meu? cum se vor imparti aceste lucruri? dar ratele? exceptie facand copii care raman la mama, adica la mine, nu? acest lucru este sigur? copii raman la mama si nu se despart, corect?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: IORDAN ELENA , utilizator 15:31, 4 Iunie 2010
Daca aveti copii minori, nu puteti divorta decat prin procedura de drept comun, care dureaza: ancheta sociala, martori etc.
Pt partajarea creditelor aveti nevoie de acordul bancii creditoare.
Daca aveti bunuri comune ( achizitionate in timpul casniciei) se vor imparti jumi-juma.
Nu este sigur ca raman copiii la dvs., depinde de ancheta sociala, probele administrate, varsta lor si daca pot fi audiati etc.
ca sa terminati repede, trebuie introdus divortul separat de partaj, iar daca la primul termen sotii vin cu un martor si sotul zice ca e de acord cu incredintarea copiilor catre dvs atunci se termina de la primul termen. cautati prin actiunea de divort sa lamuriti si cu pensia alimentara, cu modalitatea ei de plata si cu programul de vizita al minorilor.
nu e obligatoriu minorii sa nu fie despartiti, unde scrie asta?

av.m.vasilescu
adutescu a scris:

Daca aveti copii minori, nu puteti divorta decat prin procedura de drept comun, care dureaza: ancheta sociala, martori etc.
Pt partajarea creditelor aveti nevoie de acordul bancii creditoare.
Daca aveti bunuri comune ( achizitionate in timpul casniciei) se vor imparti jumi-juma.
Nu este sigur ca raman copiii la dvs., depinde de ancheta sociala, probele administrate, varsta lor si daca pot fi audiati etc.


EU, am avut un divort cu minor de 11 ani, in care nu s-a efectuat ancheta sociala.
pai nu prea rapid.. daca depuneti cererea maine, va dau termen in sept , oct.
mai departe, daca va intelegeti pe toate capetele de cerere, se termina cu atat mai repede, poate 2-3 termene. minorii, daca au implinit 10 ani, se vor audia in camera de consiliu. instanta decide incredintarea minorilor, pe baza raportului autoritatii tutelare si a probelor administrate.
partajul se poate dezbate odata cu divortul sau dupa. daca va intelegeti asupra partajului , se va cheltui mai putin, vi se restituie taxa de timbru de 3%, daca veniti cu o tranzactie la primul termen. daca nu exista intelegere, va judecati mult si bine.
puteti sa faceti partajul si dupa divort, prin notariat (daca va intelegeti)
in privinta ratelor, ar fi bine sa discutati intai cu banca si sa incercati sa preluati fiecare cate un credit , sau cum va intelegeti.
@avokitten
Si eu stiu un caz unde s-a facut ancheta sociala inainte de divort - tot la mica intelegere dintre parinti.
Dar eu am prezentat teoria, in mare.

Alte discuții în legătură

Divort amiabil, dar avand copii. ContSters89096 ContSters89096 Buna ziua, sunt casatorit de 21 ani si tatal a doi copii (14 si 15 ani). doresc sa divortez, am discutat cu sotia, este de acord cu divortul pe cale ... (vezi toată discuția)
Divort amiabil mariana serban mariana serban Eu si sotul meu am hotarat ca nu mai putem convietui si am hotarat sa divortam amiabil.Precizez ca avem 2 copii minori 9 si 12 ani,ar trebui sa facem o ... (vezi toată discuția)
Divort culpa comuna mrs templar mrs templar buna seara.eu si sotul meu dorim sa divortam desi suntem de 5 ani inpreuna,suntem casatoriti legal doar de 2 ani si avem un copil de 5 ani.amandoi suntem de ... (vezi toată discuția)