Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli apartament nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli apartament nelocuit

Buna ziua..va rog sa-mi spune-ti ce as putea sa fac..am un apartament nelocuit de 3 ani..am facut cerere pentru scadenta de la intretinere acum 3 ani,presedinte le asociatiei de proprietari(ap.proprietate)imi cere din urma suma de 10ron pt. fiecare luna(3ani),sunt contorizat,am inteles ca doar liftul trebuie platit ca un abonament..in 3 ani sau adunat ceva roni..sunt multe probleme in bloc cu asociatia,nu stiu ce sa ma fac..unde pot sa ma adresez pentru clarificarea situatiei?Daca nu locuiesc in ap. cum se poate ca sa platesc ceea ce nu beneficiez..sunt locatari care am inteles ca au penalizari de 100%..pai ce fac oamenii aia?Va multumesc anticipat..o zi buna.
daca nu ati locuit acolo nu inseamna ca nu aveti nimic de platit.
sunt cheltuielile utile care se fac pt curatenie,lift,etc ,care va revin conform cotei indivize din suprafata totala a blocului.
daca administratia va justifica cei 10 ron /luna trebuiesc achitati.
aveti grija ca aceste debite pot genera si penalitati de intarziere
Prin cererea ce ati facut-o, administratorul nu va afisa pe lista de plata cheltuielile efectuate de asociatie care se repartizeaza, conform legii, pe numar de persoane.
Dar, asa cum s-a spus mai sus, marea majoritate a cheltuielilor comune se repartizeaza pe cota indiviza de proprietate (suprafata apartamentului): cheltuieli salariale (administrator, presedinte, casier, cenzor, instalator, femeia de serviciu...), reparatii (canalizare, instalatii comune, lift, hidroizolatii terase...), pierderi de apa si/sau caldura, birotica, consumabile...
Adriantot, moderator