Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua,
m-ar interesa sa stiu daca sotul sotiei care in urma decesului parintilor mosteneste o casa, sotia are 2 surori, nu are copii cu sotul,are dreprul la mostenire in urma decesului sotiei, gandindu-ma ca pe timpul vietii sotiei casa este bun propriu. ce se intampla cu casa , cui ii revine?sper ca am fost destul de explicita. multumesc frumos
Nu prea ati fost explicita!Cine a mostenit casa?Sotul sau sotia?
Chiar ar fi necesar sa fiti mai explicita.
CA sa putem sa intelegem si noi ce vreti.
dvs intelegeti ce ati scris?
Eu am inteles asa:
sotia a mostenit o casa, ea are 2 surori
este bun propriu, deci la un eventual partaj nu intra in masa partajabila,
dar dupa un eventual deces, va intra in masa succesorala, asta inseamna ca:
sotul va avea drept la mostenire. Daca nu fac copii vor veni la mostenire si cele 2 surori si averea sotiei ( casa mostenita + 1/2 din bunurile comune pe care le avea cu sotul) se imparte intre sotul supravietuitor jumatate si cele 2 surori cealalta jumatate.
buna seara, da asa este ati inteles perfect.am uitat sa mentionez ca el-sotul, are 2 fiice dintr-o casatorie anterioara.
in cazul decesului celei de a2a sotii care mosteneste casa, ce drepturi au copiii lui din casatoria anterioara?
multumesc frumos pt ajutor