Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Firma de avocatura!!?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Firma de avocatura!!?

Buna seara!! In ultima vreme am tot auzit sintagma "firme de avocatura", dar nu prea imi dau seama despre ce este vorba. Ce avantaje au avocatii care se asociaza intr-o astfel de firma si mai ales ce avantaje are cel care o infiinteza? Daca la un proces colaboreaza intre ei si il castiga, dobandind astfel niste bani aceia se impart oricum la toti cei care au participat nu?? Atunci care este avantajul? :wassat:
Castigul vine in plan profesional si indirect in plan material. Doi sau mai multi avocati gasesc mai bine calea cea mai buna pentru client.
Firme...generic spus. In fapt este vorba de societati civile profesionale de avocati sau societati civile profesionale de avocati cu raspundere limitata.
Asociatii acestor societati lucreaza, cheltuiesc si impart venitul net obtinut.
In cadrul acestor societati pot lucra avocati stagiari,avocati colaboratori si in baza unui contract .
Exista si avantaje cat si dezavantaje.
Nu exista termenul legal de firma de avocatura

Conform prevederilor art. 169 din Statutul profesiei de avocat,
avocatul poate exercita profesia intr-una din urmatoarele forme:
a) cabinet individual;
b) cabinetul asociat;
c) societatea civila profesionala;
d) societatea civila profesionala cu raspundere limitata.
Daniel Coman, Avocat