avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Firma de avocatura!!?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Firma de avocatura!!?

Buna seara!! In ultima vreme am tot auzit sintagma "firme de avocatura", dar nu prea imi dau seama despre ce este vorba. Ce avantaje au avocatii care se asociaza intr-o astfel de firma si mai ales ce avantaje are cel care o infiinteza? Daca la un proces colaboreaza intre ei si il castiga, dobandind astfel niste bani aceia se impart oricum la toti cei care au participat nu?? Atunci care este avantajul? :wassat:
Cel mai recent răspuns: Daniel Coman , Avocat 00:08, 6 Iunie 2010
Castigul vine in plan profesional si indirect in plan material. Doi sau mai multi avocati gasesc mai bine calea cea mai buna pentru client.
Firme...generic spus. In fapt este vorba de societati civile profesionale de avocati sau societati civile profesionale de avocati cu raspundere limitata.
Asociatii acestor societati lucreaza, cheltuiesc si impart venitul net obtinut.
In cadrul acestor societati pot lucra avocati stagiari,avocati colaboratori si in baza unui contract .
Exista si avantaje cat si dezavantaje.
Nu exista termenul legal de firma de avocatura

Conform prevederilor art. 169 din Statutul profesiei de avocat,
avocatul poate exercita profesia intr-una din urmatoarele forme:
a) cabinet individual;
b) cabinetul asociat;
c) societatea civila profesionala;
d) societatea civila profesionala cu raspundere limitata.
Ultima modificare: Duminică, 6 Iunie 2010
Daniel Coman, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cabinet avocat levantica levantica imi puteti spune va rog de unde pot obtine informatii despre contabilitatea unui cabinet de avocatura multumesc mult (vezi toată discuția)
Societate civila profesionala ContSters4579 ContSters4579 ...societatea civila profesionala are sau nu personalitate juridica?...in startutul soc civile a practicienilor in insolventa se spune ca dobindesc pers ... (vezi toată discuția)
Avocat din spania arara arara va rog sa-mi spuneti daca un avocat cu experienta din Spania poate sa profeseze in Romania. in ce conditii? (vezi toată discuția)