Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... societate civila profesionala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

societate civila profesionala

...societatea civila profesionala are sau nu personalitate juridica?...in startutul soc civile a practicienilor in insolventa se spune ca dobindesc pers juridica in rap cu tertii de la data inregistrarii nu stiu io unde...la fel si la soc civile de avocati cu raspundere limitata...si in ce ar consta diferenta intre o soc civila fara personalitate juridica si una cu...ca dpdv fiscal sunt tratate la fel...au cui...
Societatea civilă este o noţiune care descrie forme asociative de tip apolitic şi care nu sunt părţi ale unei instituţii fundamentale ale statului sau ale sectorului de afaceri. Astfel, organizaţiile neguvenamentale - asociaţii sau fundaţii, sindicatele, uniunile patronale sunt actori ai societaţii civile, care intervin pe lângă factorii de decizie, pe lângă instituţiile statului de drept pentru a le influenţa, in sensul apărării drepturilor şi intereselor grupurilor de cetăţeni pe care îi reprezintă.
Cei mai multi oameni folosesc noţiunea de societate civilă în mod eronat sau restrictiv, referindu-se ori la noţiunea de civil (ca opus al celei de militar) ori numai la organizaţiile neguvernamentale. Astfel, in ultimii ani s-a simţit nevoia unei completări aduse noţiunii, denumită acum sectorul nonprofit, sau cel de-al treilea sector al societăţii, unde primele două sunt instituţiile fundamentale ale statului şi sectorul de afaceri.
Contract de societate civila profesionala
Varietate a contractului de societate civila, care se distinge prin aceea ca are ca parti doi sau mai multi avocati ce se asociaza in vederea desfasurarii de activitati specifice profesiei de avocat, si care participa la formarea capitalului social necesar desfasurarii unor astfel de activitati cu aporturi in natura si(sau in numerar.
In cadrul societatii civile profesionale, pot activa si alti avocati care nu sunt asociati, in caliatte de colaboratori sau de avocati salarizati in interiorul profesiei.
Contractele de asistenta juridica incheiate de avocati asociati, ca si cele convenite de avocati neasociati care activeaza in cadrul societatii civile profesionale genereaza raporturi juridice obligationale intre aceasta societate si clientii semnatari ai acelor contracte.
Societatea civilă este cel mai simplu termen pentru a descrie un întreg sistem de structuri, care implică cetăţeanul în diferitele sale ipostaze de membru intr-o organizaţie neguvenamentală, într-un sindicat sau într-o organizaţie patronală.
Societatea civila este formată din cetăţeni, asociaţi sub diferite forme, care au aceleaşi interese şi care îşi dedică timpul, cunoştinţele şi experienta pentru a-şi promova şi apăra aceste drepturi şi interese.
Exemple de instituţii ale societăţii civile:
organizaţii nonguvernamentale (ong-uri)
organizaţii comunitare (community-based organizations)
asociaţii profesionale
organizaţii politice
cluburi civice
sindicate
organizaţii filantropice
cluburi sociale şi sportive
instituţii culturale
organizaţii religioase
mişcări ecologiste
media
Contract de societate civila profesionala
Varietate a contractului de societate civila, care se distinge prin aceea ca are ca parti doi sau mai multi avocati ce se asociaza in vederea desfasurarii de activitati specifice profesiei de avocat, si care participa la formarea capitalului social necesar desfasurarii unor astfel de activitati cu aporturi in natura si(sau in numerar.
In cadrul societatii civile profesionale, pot activa si alti avocati care nu sunt asociati, in caliatte de colaboratori sau de avocati salarizati in interiorul profesiei.
Contractele de asistenta juridica incheiate de avocati asociati, ca si cele convenite de avocati neasociati care activeaza in cadrul societatii civile profesionale genereaza raporturi juridice obligationale intre aceasta societate si clientii semnatari ai acelor contracte.
Legea 51/1995 prevede la art 5 urmatoarele: profesia de avocat se exercita, la alegere, in cabinete individuale, cabinete asociate sau societati civile profesionale.
Societatea civila profesionala este constituita din doi sau mai multi avocati definitivi asociati, care pot angaja avocati colaboratori. Societatea civila profesionala si avocatii sai nu pot acorda asistenta juridica persoanelor cu interese contrare.
Conditiile asocierii si colaborarii sunt convenite intre parti, potrivit legii civile. Raportul civil se naste intre client si societatea civila profesionala, indiferent care dintre membrii acesteia indeplineste serviciul profesional.
Cabinetele grupate, cabinetele asociate si societatile civile profesionale pot avea si patrimoniu comun.
"Societatea civila profesionala se constituie din 2 sau mai multi avocati definitivi. In societatea civila profesionala isi pot exercita profesia si avocati colaboratori sau avocati salarizati. Societatea civila profesionala si avocatii care profeseaza in cadrul ei nu pot acorda asistenta juridica persoanelor cu interese contrare."
Si cum vedeti dvs daca o societate civila de avocati s-a radiat, insa concomitent a fost infiintata un sprl? Toate contractele se transfera la noua societate? Daca covietatea dizolvata nu aduce la cunostinta instantei ca s-a dizolvat, insa reprezeinta clientii in dosarele contractate inainte de dizolvare, poate noua societate fi tinuta a plati datoriile societatii dizolvate?