Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilierul juridic in cadrul unui cabinet de avocat
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilierul juridic in cadrul unui cabinet de avocat

Concret, cum poate colabora consilierul juridic cu un avocat?
Ce poate el face in cadrul cabinetului de avocat?
Cum va colabora cu avocatul? Cum va fi platit? Ce poate efectiv sa faca un consilier in aceasta colaborare?

Multam fain!:coffee:
In primul rand trebuie sa stabiliti modul in care doriti sa colaborati cu acel cons.jur.
- in baza unui cim
sau
- in baza unui contract civil ?
Avocatului îi este interzis prin lege să angajeze personal cu studii superioare juridice.

De ce? Nu va şti nimeni. Doar că aşa glăsuieşte legea.
Ce.."glasuieste" lege..stiu..dar..aud frecvent de colaborarile dintre cons.jur.cu cabinetele de avocatura!
Chiar dvs. stimate dl. Liviu, - si fara sa vreau sa va supar! - anterior de a intra in Barou, la profilul dvs. de pe acest site, la activitatea profesionala era trecuta aceasta "colaborare " cu un cabinet de avocat!
In ce a constat acea colaborare?

ContSters40598, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
mihnea58 a scris:

Concret, cum poate colabora consilierul juridic cu un avocat?
Ce poate el face in cadrul cabinetului de avocat?
Cum va colabora cu avocatul? Cum va fi platit? Ce poate efectiv sa faca un consilier in aceasta colaborare?

Multam fain!:coffee:

Din interpretarea stricta a prevederilor legale in domeniu, raspunsul este ca un consilier juridic nu pate colabora cu un avocat in cadrul unui cabinet de avocatura. Astfel, art. 6 din Legea 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, arata ca orice avocat, indiferent de forma de exercitare a profesiei, poate sa incheie conventii de colaborare cu experti sau cu alti specialisti, in conditiile legii. Societatile civile profesionale si societatile civile profesionale cu raspundere limitata pot incheia astfel de conventii numai cu acordul tuturor asociatilor.
Art. 175. din Statut arata ca toate formele de exercitare a profesiei pot angaja personal auxiliar. Este interzisa angajarea ca personal auxiliar a persoanelor cu studii juridice superioare.

Intr-adevar, este o problema foarte controversata si se incearca gasirea a tot felul de tertipuri pentru a "pacali" prevederile legale cat mai elegant. Este adevarat, avocatii nu pot angaja absolventi ai facultatilor de drept in cabinetele lor. Cunosc cazuri care lucreaza pe langa un avocat,fara remuneratie, cu titlu de practica, in schimbul semnaturii de intrare in profesie.