avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cabinet avocat- angajare jurist?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cabinet avocat- angajare jurist?

Poate un cabinet individualde avocatura sa angajeze un jurist?
Cel mai recent răspuns: Ionel Popa , Mediator 22:08, 2 Ianuarie 2013
Da. Titularii cabinetelor de avocatura pot angaja personalul de care cred ca este necesar pentru desfasurarea activitatii. Nu stiu sa existe limitari in acest sens.

Deci, cred ca poate, in context, sa angajeze inclusiv un jurist.
Pentru ce sa angajeze un cabinet de avocat jurist?

Legea permite angajarea unui avocat, nu si angajarea de jurist.
Juristul nu poate fi angajat nici ca secretara.
Cred ca intrebarea este foarte buna.
Aceasta, deoarece, legea 51/95 modificata, nu stipuleaza faptul ca ar fi interzisa angajarea altor persoane, chiar si consilieri juridici, de cabinet.
Or, acolo unde nu ne este interzis, insemna ca ne este permis iar unde legea nu distinge, nici noi nu putem distinge.
Faptul ca prevederile legii arata ca in cabinetul de avocat isi desfasoara activitatea un avocat ori mai multi pe baza unei colaborari, nu inseamna ca ar fi exclusa posibilitatea angajarii unor persoane ce nu au calitatea de avocat.
Prin similitudine, notariatele nu au angajat consilieri juridici desi legea lor specifica faptul ca in cadrul acestora si desfasoara activitatea notarii?
Cabinetele de stomatologie nu au angajati alti stomatologi care, poate, nu au avut posibilitatea materiala de a/si deschide propriul sau cabinet?
In fine, parerea mea este ca se poate.
problema se rezolva foarte simplu la lecturarea statului republicat. Astfel, potrivit art. 186, teza a ii-a:

"Este interzisă
angajarea ca personal auxiliar a persoanelor cu studii juridice superioare."
Notariatele au angajate persoane in functia de consilier juridic ...

Alte discuții în legătură

Pot in cadrul cabinetului de avocat sa angajez un absolvent de faculate de drept ? CABINET AVOCAT \ CABINET AVOCAT \ Va rog sa mi spuneti daca in cadrul Cabinetului de Avocat pot sa angajez un absolvent al facultatii de stiinte juridice ...si pe ce post ? Dea semenea ... (vezi toată discuția)
Cabinet avocat_posibilitate de a angaja cu cim un consilier juridic mailpn88 mailpn88 Buna ziua.Are dreptul un avocat ( cabinet de avocat_un singur avocat) sa angajeze cu contract individual de munca un consilier juridic? Exista vreun impediment ... (vezi toată discuția)
Ce angajari poate face un avocat pe cabinet individual? Ionel Popa Ionel Popa cabinetul individual de avocat poate angaja un proaspat absolvent de drept ? cum si in ce calitate ? absolventul de drept nu a dat examen de intrare in ... (vezi toată discuția)