Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cabinet avocat- angajare jurist?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cabinet avocat- angajare jurist?

Poate un cabinet individualde avocatura sa angajeze un jurist?
ratiunea prevederii in cauza este aceea de a preveni practicarea avocaturii clandestine cu aparenta de legalitate (in cadrul unei forme de exercitare a profesiei). Este exact ipoteza vizata de dvs.: angajarea ca femeie de servici a unei persoane cu studii juridice care este lesne de presupus ca nu va doar cu mopul.
uzit, utilizator
ADEVARAT M13D. CORECTA INTERPRETAREA. CABINETUL DE AVOCAT POATE ANGAJA PE POST DE CONSILIER JURIDIC UN JURIST PE BAZA DE CONTRACT DE MUNCA, AVAND FISA POSTULUI ANEXA LIMITATA LA ATRIBUTIUNILE CARE NU AFECTEAZA ACTIVITATEA AVOCATULUI SAU PROFESIA DE AVOCAT. DUPA ANGAJARE ELIBEREAZA O ADEVERINTA DE SALARIAT SPECIFICA PENTRU A SE PREZENTA LA COLEGIUL CONSILIERILOR JURIDICI IN VEDEREA INSCRIERII . cABINETUL PLATESTE UN SALARIU CONFORM CONTRACTULUI DE MUNCA ACHITA OBLIGATIUNILE FISCALE AFERENTE SALARIATULUI ANGAJA PE POST DE CONSILIER JURIDIC. DAR......????? OARE VA FI PRIMIT SA SE INSCRIE LA COLEGIUL CONSILIERILOR JURIDICI ??
CARE ESTE PAREREA DVS. ...?