Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... pot in cadrul cabinetului de avocat sa angajez un ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

pot in cadrul cabinetului de avocat sa angajez un absolvent de faculate de drept ?

Va rog sa mi spuneti daca in cadrul Cabinetului de Avocat pot sa angajez un absolvent al facultatii de stiinte juridice ...si pe ce post ?

Dea semenea ..exista posibilitatea sa l imputernicesc sa studieze dosare ?

Raspuns afirmativ la ambele intrebari.
- daca este numai absolvent (nu si licentiat) il puteti angaja pe un post care necesita studiile pentru care are (diploma de bac).
- da il puteti imputernici sa studieze dosarele pe care le aveti in arhiva proprie.
Nu puteti angaja in cadrul unui cabinet de avocatura persoane cu studii juridice. Interdictia este prevazuta in Statutul profesiei de avocat - art.175 teza a II-a.
Il puteti angaja pe studii medii, pe baza diplomei de bacalaureat, ca, de exemplu, asistent de cabinet sau registrator.
2theadvocate, utilizator
Daca are studii superioare nu pot fi angaja ca personal auxiliar, asa cum a zis freelis. Nu se poate fac in baza a studii medii care a facut cel care are studii superioare. Cel putin aceasta este interpretare literal preceptului mentionat. Si se supone ca interzicerea are legatura cu demnitatea studii juridice avute reale.
De ce nu ii dati o bursa privata pana intra in barou?