Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... pot in cadrul cabinetului de avocat sa angajez un ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

pot in cadrul cabinetului de avocat sa angajez un absolvent de faculate de drept ?

Va rog sa mi spuneti daca in cadrul Cabinetului de Avocat pot sa angajez un absolvent al facultatii de stiinte juridice ...si pe ce post ?

Dea semenea ..exista posibilitatea sa l imputernicesc sa studieze dosare ?

romascanu a scris:

Teoretic... la intrebarea din titlu raspunsul este NU (pentru ca "Toate formele de exercitare a profesiei pot angaja personal auxiliar. Este interzisă angajarea ca personal auxiliar a persoanelor cu studii juridice superioare" - art 175 Statut)

Practic insa ...personal auxiliar cu studii juridice superioare am mai vazut, dar vreun avocat titular/asociat...intrebat de sanatate pentru asta n-am vazut.

Caci vorba aceea ...legea este o bariera pe sub care trec cateii, peste care sar dulaii si in fata careia numai boii se opresc.

cred ca e poate cel mai concludent raspuns. depinde, cred, ce il intereseaza pe avocat:
- munca "backoffice" de studiu, documentare, opinii juridice, redactare acte, cereri, concluzii, etc. - pentru care angajeaza licentiatul pe alt post (verificarile sau sanctiunile lipsind, e posibil si probabil practicat la scara destul de larga)
- reprezentarea directa in instanta, la clienti, etc. care e dificila spre imposibila

de lege ferenda insa, e un alt aspect care trebuie solutionat in "distinctia" avocat/consilier juridic si care arata, de fapt, ca aceasta distinctie ar trebui sa dispara, intr-un fel sau altul.
Adrian0, utilizator
Care este temeiul juridic...... pentru bursa privata.?Exista o forma de contract?
- cum inregistrez bursa privata in cabinet?
Legea 376/2004, are si model de contract.
este interzisa angajarea personalului auxiliar cu studii juridice superioare, insa un student nu poate fi inclus in opinia mea in aceasta categorie, intrucat acesta este in curs de finalizare a studiilor. Pana atunci poate fi angajat ca personal auziliar urmand ca dupa sustinerea si promovarea exemenului de licenta sa i se schimbe incadrarea.