Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... pot in cadrul cabinetului de avocat sa angajez un ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

pot in cadrul cabinetului de avocat sa angajez un absolvent de faculate de drept ?

Va rog sa mi spuneti daca in cadrul Cabinetului de Avocat pot sa angajez un absolvent al facultatii de stiinte juridice ...si pe ce post ?

Dea semenea ..exista posibilitatea sa l imputernicesc sa studieze dosare ?

insistent revin
Birou notar public poate sa isi angajeze jurist?
multumesc
Stimata Doamna,

Avand in vedere ca Biroul Notarial are personalitate juridica deci are capacitate juridica de folosinta si de exercitiu, evident ca are dreptul de a fi reprezentata in fata tertilor. Prin cine? Printr-o persoana care sa aiba pregatire juridica adecvata si recunoscuta. Aceasta poate fi jurist sau avocat.

O zi buna!
lylyan a scris:

insistent revin
Birou notar public poate sa isi angajeze jurist?
multumesc

Si eu cred ca are dreptul fara a exista probleme de ordin legal.
Da, biroul notarial poate sa isi angajeze consilier juridic. Doar ca inca nu s-a nascut notarul care sa faca treaba asta. Daca aveti functie de secretar, ati facut dreptul si sperati sa capatati vechime ca si consilier juridic, luati-va gandul:)
Totusi, daca notariatul ar avea un proces gandesc ca si-ar angaja avocat si nu ar merge la proces singur ,,sa se reprezinte singur cum spun oamenii"...care vor sa se reprezinte singuri...

Daca biroul notarial ar avea procese pe rol ar prefera sa angajeze jurist si nu avocat deoarece este mai scump...
Si sa vad un notar singur in intanta chiar as fi curios...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat