Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic

Sunt salariat intr-o institutie si in acelasi timp realizez sporadic venituri din onorariile stabilite de catre instantele de judecata din activitatea de expertize tehnice judiciare, asta in functie de numirile in cauze de catre acestea. Mai platesc aceste contributii sau pot fi incadrat la prevederile atr. 78 lit d din Legea 571/2003, asimiland veniturile din expertizele tehnice judiciare cu cele din arbitrajul comercial? Daca trebuie platite aceste venituri, atunci se poate depune aceste declaratii o data pe an la declararea venitului realizat pentru anul anterior si platit aceste contributii tot anual?

Lucia Ungur, Consilier juridic
Perioada lucrata in functie de consilier juridic si trecuta ca atare in actele de angajare e considerata vechime in profesie, chiar daca nu v-ati inscris in Colegiu.
referitor la inscriere in momentul de fata, cand nu mai ocupati functia de consilier juridic, va trebui sa va adresati Colegiului, insa, daca nu ma insel, pentru a [putea fi meebru al acestui grup profesional, trebuie sa ocupati si functia de consilier, sa fiti activa in exercitarea acestei profesii.:(