avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... modificare ?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

modificare ?

buna ziua?
am auzit la televizor dimineata ca s-a modificat pragul pentru deschiderea procedurii insolventei de la 30000 la 45000
este adevarat?
Cel mai recent răspuns: ContSters109653 , utilizator 10:38, 6 Iunie 2010
In L 85/2006 privind procedura insolventei, modificata si completata, cu ultima modificare in 2010, se precizeaza ca:
...................
"cuantumul minim al creantei, pentru a putea fi introdusa cererea creditorului, este de 30000 lei, iar pentru salariati, de 6 salarii medii pe economie "
..................

Probabil se afla o propunere pentru 45000 in faza de proiect.
-

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere faliment fara pragul sumei ContSters69460 ContSters69460 buna ziua, am auzit pe un post de televiziune o dezbatere despre faptul ca se poate cere falimentul unei societati, fara a mai fi necesar stabilirea pragului ... (vezi toată discuția)
Insolventa amrita950 amrita950 Buna ziua, In cazul in care se deschide procedura insolventei, creditorul care o cere trebuie sa aiba o creanta de o valoare minima? Sau nu are nici o ... (vezi toată discuția)
Pragul minim care este? Imparatul Imparatul Care e pragul minim pentru a cere falimentul unei firme. Adica pentru a declansa procedura de insolventa. M-am uitat in legea 85/2006, reepublicata in 2010 si ... (vezi toată discuția)