Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune civila revendicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune civila revendicare

Sentinta civilă definitiva si irevocabila prin care instanta hotaraste ca paratii sa lase reclamantei in deplina proprietate si linistita posesie o suprafata de teren, constituie titlu de proprietate ? Mentionez ca reclamanta nu a detinut act autentic de proprietate ci doar un inscris sub semnatura privata.
Sentinta judecatoreasca reprezinta actul de proprietate, odata ce a devenit definitiva si irevocabila, mai ales daca in cuprinsul ei se delimiteaza clar imobilul (suprafata, vecinatati, amplasament). In baza acestei sentinte se va efectua cadastrul si intabularea.