Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Am o fetitä näscutä in Austria,tatäl Austriac,am divorzat de comun acord,fetita rämine la mine,eu am hotärit sä-mi reiau numele de fatä,iar fata rämine cu numele tatälui si ne intorcem in Romämia,fetita are pasaport Austriac.Intrbarea este;TREBUIE SÄ RENUNTE LA CETÄTENIA AUSTRIACÄ CA SÄ-I FAC PASAPORT ROMÄNESC SAU PRIMESTE CETÄTENIA ROMÄNÄ LÖCUIND IN ROMÄNIA? TREBUIE CA TATÄL FETITEI SÄ FIE DE ACORD?........MULTUMESC ANTICIPAT#-o
Cetatenia romana se dobandeste si prin nastere.
Astfel , conf. Legii 21/1991 cu modificarile si completarile ulterioare , daca numai unul din parinti este cetatean roman - copilul este cetatean roman fie ca s-a nascut pe teritoriul statului roman , fie ca s-a nascut in strainatate .
Cetätenia Romänä se dobindeste dacä copilul ar fi fost näscut in Romänia si cu tatäl romän,asa cä eu cred cä o sä fie niste obstacole si plus asta cum mai primesc eu pensia alimentarä dacä eu ii schimb cetätenia,avind in vedere cä divortul a avut loc in Austria,sau asa e veata ori cu una ori cu alta.
anita18@gmx.at a scris:

Am o fetitä näscutä in Austria,tatäl Austriac,am divorzat de comun acord,fetita rämine la mine,eu am hotärit sä-mi reiau numele de fatä,iar fata rämine cu numele tatälui si ne intorcem in Romämia,fetita are pasaport Austriac.Intrbarea este;TREBUIE SÄ RENUNTE LA CETÄTENIA AUSTRIACÄ CA SÄ-I FAC PASAPORT ROMÄNESC SAU PRIMESTE CETÄTENIA ROMÄNÄ LÖCUIND IN ROMÄNIA? TREBUIE CA TATÄL FETITEI SÄ FIE DE ACORD?........MULTUMESC ANTICIPAT#-o

nu cred ca este bine, linia pe care ati pornit. mai de graba, mai usor si in favoarea fetitei , ar fi sa-i pastrati cetatenia austriaca si sa va interesati la un avocat de acolo, ce acte de imputernicire trebuie sa aveti dvs ca mama, din partea tatalui care v-a incredintat-o s-o cresteti in romania.
dacä tribunalul de acolo a hotärit ca fetita sä rämäna la mine,ce probleme as putea avea,si cum este cu pensia alimentarä dacä ii schimb cetätenia? Multumesc
buna ziua .
daca vi s-a incredintat copilul dvs., va trebui sa demarati in romania procedura de recunoastere a hotararii straine .