Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare definitiva ,dar nu irevocabila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare definitiva ,dar nu irevocabila

Am primit hotarare cu recurs in 15 zile ,recurs care nu s-a produs din nici o parte .as dori sa stiu daca acesta hotarare devine definitiva si irevocabila de la sine sau mai trebuie urmati si alti pasi?care sunt acestia?in cat timp se intampla ca sa obtin o hotarare definitiva ?
in cat timp are capacitate executorie hotararea?
ce inseamna un antecontract cu promisiune de viitor?cat de legal este acesta?
Daca nu s-a declarat recurs de catre nici o parte
in termenul de recurs de 15 zile de la comunciare,
hotarrea ramane definitiva si irevocabila.
Mergeti cu hotararea la instanta de fond pentru a o legaliza
si a se face mentiunea de finitiva si irevocabila.
Daniel Coman, Avocat
cum o legalizez si o investesc cu titlu executoriu?trebuie achitata taxa timbru judiciar?
apoi ma adresez executorului ?cum imi recuperez onorariu avocat +taxa executor ?
1.Trebuie sa mergeti la registratura instantei sa solicitati inscrierea mentiunii "ramasa definitiva prin..." + "si irevocabila" (e nevoie de un taxa de timbru de 2 lei- se plateste la CEC si timbru judiciar de 0,15 lei de la posta - e posibil sa se fi facut 0,3 nu sunt sigura)
2. Apoi solicitati investirea cu formula executorie ( tot la registratura)
3. Mergeti la un executor judecatoresc.

Ce onorariu doriti sa va recuperati? daca nu ati solicitat instantei cheltuielile de judecata, nu vi le mai da nimeni.
Va referiti la cheltuielile cu executarea? cad in sarcina debitorului, le ia executorul, dvs. ii dati doar un avans sa inceapa procedura.
imi cer scuze d-na Adutescu ,dar discutand cu avocatul care m-a reprezentat acesta mi-a insuflat ideea ca hotararea mea nu trebuie legalizata musai si ca in continuare ma poate ajuta dacadoresc sa obtin legalizarea si respectiv sa solicite investirea cu formula executorie .intreb intrucat nu stiu .m-am gandit ca acesta mai doreste si alti bani??
alta intrebare daca imi permiteti:
paratul locuieste in strainatate si e posibil ca sa nu detina conturile personale in Romania ,atunci cum se aplica formula executorie?ce i se poate popri????trebuie introdusa garantia mobiliara????????acest lucru costa?
Nu trebuie sa va cereti scuze, va rog.
Avocatul poate vrea sa mai ciuguleasca ceva, din cate ati vazut acum din raspunsurile de mai sus, nu e o procedura complicata, un drum pana la judecatorie...
Hotararea trebuie legalizata musai, ca altfel nu puteti sa o investiti cu formula executorie, deci nu devine titlu executoriu si nu puteti executa silit debitorul.
Orice ar costa din procedura, debitorul plateste. Daca are bunuri mobile/imobile in Romania, executorul le gaseste si le executa, nu neaparat popreste venituri. Din pacate, daca nu are nimic pe-aici, nu vad cum s-ar putea face ceva...Dar daca are, i se trimite prima data o somatie si apoi, daca refuza sa va dea datoria, i se scot bunurile la licitatie.