Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cum recuperez taxa de timbru?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cum recuperez taxa de timbru?

instanta mi-a dat castig de cauza si a obligat partea adversa sa-mi plateasca taxa de timbru (pe care initial o platisem eu)
cum recuperez banii?
Investiti hotararea definitiva cu titlul executoriul si apoi adresativa cu o cerere la un BEJ. ca sa va puna in executare hotararea=D>
daca ati detalia ar fi si mai bine, merci!
-cum investesc hotararea cu titlu executoriu? ce procedura urmez?
-la executor trebuie platit?
alta varianta nu exista?
multumiri!
Exista varianta amiabila, sa va dea pur si simplu banii si sa dati o declaratie ca i-ati primit.

Altfel, pt a investi hotararea, trebuie sa fie def. si irevoc. ( daca este si nu are mentionat pe ea, trebuie sa solicitati si asta), mergeti cu o copie si cu o cerere de investire, impreuna cu taxa de timbru 6 lei ( 4 lei investirea, 2 lei legalizarea), timbru judiciar de 0,30 lei, la registratura instantei.
Apoi cu ea investita, apelati la executor, unde platiti dvs. un avans, pe care il recuperati apoi tot de la debitor.
merci,
voi urma procedura asta!