avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1341 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cum recuperez taxa de timbru?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cum recuperez taxa de timbru?

instanta mi-a dat castig de cauza si a obligat partea adversa sa-mi plateasca taxa de timbru (pe care initial o platisem eu)
cum recuperez banii?
Cel mai recent răspuns: horia2010 , utilizator 12:07, 7 Iunie 2011
Investiti hotararea definitiva cu titlul executoriul si apoi adresativa cu o cerere la un BEJ. ca sa va puna in executare hotararea=D>
daca ati detalia ar fi si mai bine, merci!
-cum investesc hotararea cu titlu executoriu? ce procedura urmez?
-la executor trebuie platit?
alta varianta nu exista?
multumiri!
Exista varianta amiabila, sa va dea pur si simplu banii si sa dati o declaratie ca i-ati primit.

Altfel, pt a investi hotararea, trebuie sa fie def. si irevoc. ( daca este si nu are mentionat pe ea, trebuie sa solicitati si asta), mergeti cu o copie si cu o cerere de investire, impreuna cu taxa de timbru 6 lei ( 4 lei investirea, 2 lei legalizarea), timbru judiciar de 0,30 lei, la registratura instantei.
Apoi cu ea investita, apelati la executor, unde platiti dvs. un avans, pe care il recuperati apoi tot de la debitor.
merci,
voi urma procedura asta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare comunicare Gloria83 Gloria83 Buna ziua. Am avut un proces pe care l-am castigat, ulterior partea adversa a facut recurs. L-am castigat si pe acesta. Instanta obliga partea adversa ... (vezi toată discuția)
Obtinere executare silita pasi Noname2011 Noname2011 Am inteles ca ptr executarea silita este nevoie de hotararea definitiva, irevocabila a instantei de fond si investita cu formula executorie. Toate aceste ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata ContSters83715 ContSters83715 Cat de greu e sa obtii inapoi cheluielile de judecata si cam ce trebuie facut, unde trebuie sa ma adresez? cat e de simplu/complicat? (e vorba de faptul ca ... (vezi toată discuția)