avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1214 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata contributiilor angajatului la stat!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata contributiilor angajatului la stat!

Buna ziua!Cum pot afla daca firma la care lucrez mi-a platit contributiile la stat,firma avand unele probleme financiare!Am intrebat contabila si imi spune ca nu stie,sa astept 1 luna pana vine colega dumneaei din concediu!Exista vre-o modalitate prin care eu pot afla daca mi s-au platit asigurarile,medicala,contributia la pensie,etc. ?
Cel mai recent răspuns: ContSters109653 , utilizator 14:21, 9 Iunie 2010
Nu cred ca "plata" acestor obligatii va intereseaza, ci mai degraba declararea acestora. Va puteti interesa la I.T.M. daca sunteti angajat( CNP) , la Casa de Pensii puteti cere stagiu de cotizare, la CJAS puteti cere adeverinta (sanatate).

succes
Ultima modificare: Marți, 8 Iunie 2010
ContSters109653, utilizator
maran corina a scris:

Nu cred ca "plata" acestor obligatii va intereseaza, ci mai degraba declararea acestora. Va puteti interesa la I.T.M. daca sunteti angajat( CNP) , la Casa de Pensii puteti cere stagiu de cotizare, la CJAS puteti cere adeverinta (sanatate).

succes


Ba, pe mine m-ar interesa si plata acestora catre bugetele respective! Din contributia la fondul de pensii (asa zise publice) pleaca un oarecare procent si spre pensia privata (pilon 2), iar daca ma trimite cumva in somaj iar in adeverita de stagiu nu apar Instrumentul de plată, numărul şi data acestuia am mari sanse sa nu primesc ajutor de somaj, iar la sanatate daca medicul de familie ma verifica in sistem si vede ca pe CNP -ul meu nu apar plati nu ma mai " trateaza" asa cum ar trebui!! Si daca imi aduc bine aminte nevirarea stopajului la sursa ar cam trebui sa se pedepseasca, nu?!?!?

LEGEA 19 /2000
SECŢIUNEA 1 Infractiuni
Art. 146. - Fapta persoanei care dispune utilizarea in alte scopuri si nevirarea la bugetul asigurarilor sociale de stat a contributiei de asigurari sociale, retinuta de la asigurat, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.

LEGEA 95 /2006
CAPITOLUL VIII Răspunderi şi sancţiuni
SECŢIUNEA a 2-a Infracţiuni
Art. 303. - Fapta persoanei care dispune utilizarea în alte scopuri sau nevirarea la fond a contribuţiei reţinute de la asiguraţi constituie infracţiunea de deturnare de fonduri şi se pedepseşte conform prevederilor din Codul penal.

LEGEA 76 /2002
CAPITOLUL VII Raspunderea juridica
Art. 111. - Incalcarea de catre angajator a obligatiilor prevazute la art. 26 alin. (1) si la art. 27, constand in sustragerea de la obligatia privind plata contributiilor la bugetul asigurarilor pentru somaj, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amenda.
Art. 112. - Retinerea de catre angajator de la salariati a contributiilor datorate bugetului asigurarilor pentru somaj si nevirarea acestora in termen de 15 zile in conturile stabilite potrivit reglementarilor in vigoare constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 6 luni sau cu amenda.

Ultima modificare: Marți, 8 Iunie 2010
leuca_luminita, utilizator
Sunteti f.bine informata. Apreciez. Dovada platii acestor obligatii este operata in fisa pe platitor a societatii. Fisa se poate ridica de la Admin. Financiara de care apartine societatea. ( societatea are obligatii declarative si de plata a obligatiilor)

succes
Ultima modificare: Marți, 8 Iunie 2010
ContSters109653, utilizator
maran corina a scris:

Sunteti f.bine informata. Apreciez. Dovada platii acestor obligatii este operata in fisa pe platitor a societatii. Fisa se poate ridica de la Admin. Financiara de care apartine societatea. ( societatea are obligatii declarative si de plata a obligatiilor)

succes



Stiu si acest lucru, numai că angajatul in cauza nu are acces la Fisa pe platitor, este o procedura de ridicare a acesteia de la Administratie( cerere, delegatie, copie CUI.....)
Eu stiu ! Si atunci ? Care e scopul discutiei ?:O
Ultima modificare: Miercuri, 9 Iunie 2010
ContSters109653, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie somaj serby68 serby68 buna ziua cum se poate afla daca fostul tau angajatorul a virat contributiile pentru somaj, sanatate etc; ce se poate face daca constati ca aceste contributii ... (vezi toată discuția)
Contributii la cas si asigurari de sanatate EddieM EddieM Buna seara, cum pot verifica daca angajatorul la care lucrez a virat contributiile aferente contractului meu de munca la asigurari sociale si la asigurarile de ... (vezi toată discuția)
Ce infractiuni savarseste...... chitoiu chitoiu o societate comerciala , prin faptul ca nu plateste drepturile salariale si diurna angajatilor , bineanteles nici impozitele si asigurarile sociale ? Fatai ... (vezi toată discuția)