Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura proforma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura proforma

O societate care are ca obiect de activitate comertul electronic face livrarile doar dupa ce clientul achita suma pe baza facturii proforme, odata cu livrarea clientul primind si factura fiscala. Societatea va inregistra factura proforma ca pe o factura de avans? %=4111 sau doar cand incaseaza contravaloarea acesteia?
-mai degraba folositi contul -418-Clienti fact.de intocmit...
-adica 418=%
707,
faceti factura si inreg.411=418 si concomitent incasarea 51211=411
Daca aveti avansuri incasate de la clienti faceti 5121,5311=419
-apoi faceti factura 411%=707,4427 cu valoarea totala
-compensarea avansului 419=411 si incasarea diferentei 5121=411
iulia53, utilizator
factura proforma nu exzista din p.d.v. fiscal. nu uitati ca orice avans incasat de la client este purtator de TVA si necesita factura de avans.