avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA facturare tva avans incasat persoana fizica Ungaria
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

facturare tva avans incasat persoana fizica Ungaria

Buna ziua,
Am incasat in februarie prin banca un avans de la un client, perosna fizica din Ungaria, pentru cazare in luna iulie afertenta anului 2012 in valoare de 149.86lei. Trebuie sa emit factura? Cum inregistrez TVA?
E corect daca fac urmatoarele inregistrari:
1. incasarea avansului:
5121= % 149.86
419 137.49
4427 12.37

2. facturare in luna iulie
4111= %
704
4427

3. storno avans in luna iulie
% = 4111 -149.86
419 -137.49
4427 -12.37


Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 19:24, 26 Februarie 2012
Buna dimineata,

Daca ati incasat in luna februarie avansul, in termen de 3 zile aveti obligatia de a intocmi factura fiscala de avans Astfel vom avea urmatoarele note contabile:

incasare avans (in februarie)

5121 = 4111

facturare avans (in februarie)

4111 = %
419
4427

In luna iulie, cand facturati serviciul propriu-zis

storno avans

4111 = %
419
4427

si facturare serviciu

4111 = %
704
4427

Ultimele doua note contabile pot fi prinse pe aceeasi factura.

Ultima modificare: Duminică, 26 Februarie 2012
jade_0923, utilizator
scuze de intrebare: conform carui act normativ factura de avans trebuie eliberata in trei zile?
Multumesc de raspuns. Dar avand in vedere ca clientul meu,persoana fizica, e din Ungaria nu are vreun impact fiscal la facturarea cu tva?
Tocmai, ptr ca e persoana fizica (deci neinregistrata in Ungaria in scopuri de tva) trebuie emisa factura cu tva.

@xerxes: Cod fiscal + norme

ART. 134^2 Exigibilitatea pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii
1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.

(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:

a) la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;

b) la data la care se încasează avansul, pentru plățile în avans efectuate înainte de data la care intervine faptul generator. Avansurile reprezintă plata parțială sau integrală a contravalorii bunurilor și serviciilor, efectuată înainte de data livrării ori prestării acestora;

Intr-adevar, nu scrie termenul cand trebuie emisa factura, daca e de 3 zile sau 5 zile sau 15 zile sau 1 luna, dar exigibilitatea taxei intervine in momentul incasarii avansului.

Exceptie o face livrarea intracomunitara de bunuri , scutita de taxa, cand exigibilitatea taxei intervine în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a intervenit faptul generator.

Si ca un pont: avansurile incasate (419) sau avansurile platite (409) nu mai au corespondenta la conturile 512/531 (a se vedea ordinul 3055)
Ultima modificare: Duminică, 26 Februarie 2012
jade_0923, utilizator
conform art. 155 din codul fiscal, persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă.

deci scrie in lege si termenul nu este nici 3, nici 5 si nici 15 zile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri in avans birta birta o incasare prin banca pentru firma constructii in decembrie 2009 poate fi operata in 472 fiind lucrari ce se vor executa in 2010 deci si cheltuielile se vor ... (vezi toată discuția)
Factura avans servicii gabi.b gabi.b Pe data de 01.10.2010 am facut o factura de avans servicii cf. contract si pe data de 10.10.2010 am incasat prin banca contravaloarea ei. Avans servicii ... (vezi toată discuția)
Tva la avans incasat camicami camicami Am incasat prin banca avans de la un client.Nu am emis factura.Trebuie sa colectez TVA din valoare avansului incasat prin banca ? Daca nu colectez,ce se ... (vezi toată discuția)