Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la avans incasat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la avans incasat

Am incasat prin banca avans de la un client.Nu am emis factura.Trebuie sa colectez TVA din valoare avansului incasat prin banca ? Daca nu colectez,ce se poate intampla ?
Da. La primul control, majorari de la data exigilibilitatii taxei pana la momentul la care o colectati .

Asta daca avansul este pentru operatiune taxabila .

Adica, trebuie sa faceti factura de avans pana la sfarsitul lunii,nu?
nu neaparat
art 155
De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă.
Dar atunci cum colectam TVA?
Trebuie sa apara in reg de vanzari, cum?
art 134
(2) Exigibilitatea taxei reprezintă data la care autoritatea fiscală devine îndreptăţită, în baza legii, să solicite plata de către persoanele obligate la plata taxei, chiar dacă plata acestei taxe poate fi amânată.

----
ART. 134 ^2

Exigibilitatea pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii

(1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.

(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:

b) la data la care se încasează avansul, pentru plăţile în avans efectuate înainte de data la care intervine faptul generator.

Exemplu :
La data de 25.01. se incaseaza un avans
Avem obligatia de a colecta taxa, in temeiul celor de mai sus , si de a declara taxa colectata in decontul lunii ianuarie .
Nu avem obligatie de facturare in ianuarie , dar clientul nostru nu va putea sa deduca taxa , neavand factura .

De aceea , in practica am intalnit frecvent situatia in care factura este emisa , totusi, la data incasarii avansului .

La data de 10.02 avem obligatie de facturare pentru avansul incasat iar in februarie facem regularizarea .