avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la avans incasat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la avans incasat

Am incasat prin banca avans de la un client.Nu am emis factura.Trebuie sa colectez TVA din valoare avansului incasat prin banca ? Daca nu colectez,ce se poate intampla ?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 21:39, 23 Martie 2011
Da. La primul control, majorari de la data exigilibilitatii taxei pana la momentul la care o colectati .

Asta daca avansul este pentru operatiune taxabila .

Adica, trebuie sa faceti factura de avans pana la sfarsitul lunii,nu?
nu neaparat
art 155
De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă.
Dar atunci cum colectam TVA?
Trebuie sa apara in reg de vanzari, cum?
art 134
(2) Exigibilitatea taxei reprezintă data la care autoritatea fiscală devine îndreptăţită, în baza legii, să solicite plata de către persoanele obligate la plata taxei, chiar dacă plata acestei taxe poate fi amânată.

----
ART. 134 ^2

Exigibilitatea pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii

(1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.

(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:

b) la data la care se încasează avansul, pentru plăţile în avans efectuate înainte de data la care intervine faptul generator.

Exemplu :
La data de 25.01. se incaseaza un avans
Avem obligatia de a colecta taxa, in temeiul celor de mai sus , si de a declara taxa colectata in decontul lunii ianuarie .
Nu avem obligatie de facturare in ianuarie , dar clientul nostru nu va putea sa deduca taxa , neavand factura .

De aceea , in practica am intalnit frecvent situatia in care factura este emisa , totusi, la data incasarii avansului .

La data de 10.02 avem obligatie de facturare pentru avansul incasat iar in februarie facem regularizarea .

Alte discuții în legătură

Factura de avans luciapap luciapap Incasam avans in data de 20.01.2011, eliberam chitanta, in cat termen eliberam factura de avans, in codul fiscal am gasit pana in cea de-a 15 zi lucratoare a ... (vezi toată discuția)
Tva storno avans Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca am o factura cu strono avans care s-a incasat si s-a si facut nota contabila 4428=4427, societatea aplicand tva la ... (vezi toată discuția)
Facturare tva avans incasat persoana fizica ungaria aroua_r aroua_r Buna ziua, Am incasat in februarie prin banca un avans de la un client, perosna fizica din Ungaria, pentru cazare in luna iulie afertenta anului 2012 in ... (vezi toată discuția)