avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura de avans
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura de avans

Incasam avans in data de 20.01.2011, eliberam chitanta, in cat termen eliberam factura de avans, in codul fiscal am gasit pana in cea de-a 15 zi lucratoare a lunii urmatoare celei in care sa incasat avansul.
Eu inteleg ca se emite factura de avans pana intr-o luna jumate.M-am contrazis cu cineva care spunea ca trebuie sa emitem factura in termen de 15 z de cand sa incasat avansul.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 08:38, 15 Februarie 2011
@luciapap ati inteles foarte bine prevederile din Codul Fiscal . Intr-adevar atat pentru avansurile incasate ,cat si pentru marfurile livrate sau prestatiile execuatate se poate emite factura cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare .
Adica, mai pe intelesul meu, in termen de o luna si 15 zile?
Daca factura a fost emisa in prima zi din luna termenul decurge de atunci ,pana in data de 15 a lunii urmatoare.Daca a fost emisa in ultima zi din luna,va raman 15 zile.
Multumesc, factura finala pana cand se poate face dupa factura de avans.
Ex factura de avans in data de 01.02.2011, factura finala in termen de 3 luni sau cand?
Contul care se foloseste pt avans este 419 sau 472?

Alte discuții în legătură

Venituri in avans birta birta o incasare prin banca pentru firma constructii in decembrie 2009 poate fi operata in 472 fiind lucrari ce se vor executa in 2010 deci si cheltuielile se vor ... (vezi toată discuția)
Tva la avans incasat camicami camicami Am incasat prin banca avans de la un client.Nu am emis factura.Trebuie sa colectez TVA din valoare avansului incasat prin banca ? Daca nu colectez,ce se ... (vezi toată discuția)
Factura client cu storno avans Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuenti-mi va rog daca am avut o factura de avans pentru pe care am inregistrat-o 4111=% 1834,46 4428 355,06 472 ... (vezi toată discuția)