Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura client cu storno avans
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura client cu storno avans

Buna ziua,

Spuenti-mi va rog daca am avut o factura de avans pentru pe care am inregistrat-o
4111=% 1834,46
acum am factura finala cu storno avans si nu stiam excat daca sunt corecte inregistrarile
4111=%
4428 - 355,06 aici la strono avans se trece in 4428 sau in 4427 suma in rosu, factura de avans a fost incasata se trecut tva pe 4427
garantie retinuta o am cu minus pe factura fara tva

Multumesc!
2678=4111 suma se trece cu plus ? ( nu cu minus cum e pe factura?)
Buna ziua,

Nu este corect utilizat contul 472 pentru facturare avans.
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta veniturilor inregistrate in avans.
Contul 472 “Venituri inregistrate in avans” este un cont de pasiv.
În creditul contului 472 “Venituri inregistrate in avans” se inregistreaza:
– veniturile inregistrate in avans, aferente perioadelor/exercitiilor financiare urmatoare, cum sunt: sumele facturate sau incasate din chirii, abonamente, asigurari etc. (411, 461, 512, 531);
– valoarea subventiilor pentru venituri, aferente perioadelor viitoare (445).
În debitul contului 472 “Venituri inregistrate in avans” se inregistreaza:
– veniturile inregistrate in avans si aferente perioadei curente sau exercitiului financiar in curs (704, 705, 706, 708, 766);
– valoarea subventiilor pentru venituri, inregistrate anterior ca venituri in avans (741);
– partea din subventiile aferente veniturilor, restituita sau de restituit (512, 462).
Soldul contului reprezinta veniturile inregistrate in avans.

Pentru factura de avans se utilizeaza contul 419:
Contul 419 "Clienti – creditori"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta clientilor – creditori, reprezentand avansurile incasate de la clienti.
Contul 419 “Clienti – creditori” este un cont de pasiv.
În creditul contului 419 “Clienti – creditori” se inregistreaza:
– sumele facturate clientilor reprezentand avansuri pentru livrari de bunuri sau prestari de servicii (411);
– valoarea ambalajelor care circula in sistem de restituire, facturate clientilor (411);
– diferentele nefavorabile de curs valutar aferente avansurilor in valuta primite de la clienti, inregistrate la finele lunii, respectiv la inchiderea exercitiului financiar (665);
– diferentele nefavorabile aferente datoriilor exprimate in lei, a caror decontare se face in functie de cursul unei valute, inregistrate la finele lunii, respectiv la inchiderea exercitiului financiar (668).
În debitul contului 419 “Clienti – creditori” se inregistreaza:
– decontarea avansurilor incasate de la clienti (411);
– valoarea ambalajelor care circula in sistem de restituire, primite de la clienti (411);
– valoarea ambalajelor care circula in sistem de restituire, nerestituite de clienti (708);
– diferentele favorabile de curs valutar, aferente avansurilor decontate, precum si cele aferente datoriilor in valuta catre clienti, inregistrate la finele lunii, respectiv la inchiderea exercitiului financiar (765);
– diferentele favorabile, aferente datoriilor exprimate in lei, a caror decontare se face in functie de cursul unei valute, inregistrate cu ocazia decontarii sau la finele lunii, respectiv la inchiderea exercitiului financiar (768).
Soldul contului reprezinta sumele datorate clientilor – creditori.

Nota contabila pentru factura de avans este:

4111 = % - 1834,46
419 - 1479,40 ron

4427 - 355,06 ron

Factura finala cu storno avans

4111 = % - 0 ron

419 - (1479,40)
704 - +1479,40
4427 0
Aplicati tva la incasare?
da firma aplica tva la incasare
Nu stiam exact daca la stornare avansul care a fost incasat si s-a facut nota contabila 4428=4427 acum cand se storneaaza pe factura finala se trece in 4428 cu minus?

Multumesc