avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reglare plata in plus
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reglare plata in plus

Buna ziua!
Am o plata in plus inregistrata in martie 2015 pe 409 si in aprilie vreau sa o reglez astfel:
409=5311 in rosu
411=5311 in negru
Este corect?
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 14:40, 4 August 2015
In 411 pe debit :

Ordin 1802/2014:

În debitul contului 411 "Clienţi" se înregistrează:
- valoarea la preţ de vânzare a mărfurilor, produselor, semifabricatelor etc. livrate şi serviciilor prestate, precum şi taxa pe valoarea adăugată aferentă (701 la 708, 4427);
- valoarea bunurilor livrate sau serviciilor prestate, evidenţiate anterior în contul "Clienţi - facturi de întocmit" (418);
- venituri înregistrate în avans sau de realizat, aferente perioadelor sau exerciţiilor financiare următoare (472);
- valoarea avansurilor facturate clienţilor (419, 4427);
- valoarea creanţelor reactivate (754);
- valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire, facturate clienţilor (419);
- valoarea despăgubirilor, amenzilor şi penalităţilor datorate de terţi (758);
- diferenţele favorabile de curs valutar, aferente creanţelor în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exerciţiului financiar (765);
- diferenţele favorabile aferente creanţelor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcţie de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exerciţiului financiar (768);
- rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile aferente exerciţiilor financiare anterioare (117).


Vreti sa stornati o plata prin 409 = 5311 in rosu, asta am inteles, dar 411 = 5311 in negru ce este?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la diferentele de curs valutar aferente evaluarii creantelor la inventariere? MarcelaNeagu MarcelaNeagu Am o creanta in euro (clientul este din UE) pe care, cu ocazia inventarierii, la data de 31 decembrie 2009, am reevaluat-o la cursul BNR. Diferenta de curs ... (vezi toată discuția)
Factura client cu storno avans Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuenti-mi va rog daca am avut o factura de avans pentru pe care am inregistrat-o 4111=% 1834,46 4428 355,06 472 ... (vezi toată discuția)
Stingere avans client gabi.b gabi.b Cum sting un avans de la un client din 2008 (in contul 419) - clientul nu mai exista ca societate. Ce inregistrare contabila trebuie sa fac? Trimitere la lege ... (vezi toată discuția)