Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reglare plata in plus
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reglare plata in plus

Buna ziua!
Am o plata in plus inregistrata in martie 2015 pe 409 si in aprilie vreau sa o reglez astfel:
409=5311 in rosu
411=5311 in negru
Este corect?
In 411 pe debit :

Ordin 1802/2014:

În debitul contului 411 "Clienţi" se înregistrează:
- valoarea la preţ de vânzare a mărfurilor, produselor, semifabricatelor etc. livrate şi serviciilor prestate, precum şi taxa pe valoarea adăugată aferentă (701 la 708, 4427);
- valoarea bunurilor livrate sau serviciilor prestate, evidenţiate anterior în contul "Clienţi - facturi de întocmit" (418);
- venituri înregistrate în avans sau de realizat, aferente perioadelor sau exerciţiilor financiare următoare (472);
- valoarea avansurilor facturate clienţilor (419, 4427);
- valoarea creanţelor reactivate (754);
- valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire, facturate clienţilor (419);
- valoarea despăgubirilor, amenzilor şi penalităţilor datorate de terţi (758);
- diferenţele favorabile de curs valutar, aferente creanţelor în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exerciţiului financiar (765);
- diferenţele favorabile aferente creanţelor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcţie de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exerciţiului financiar (768);
- rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile aferente exerciţiilor financiare anterioare (117).

Vreti sa stornati o plata prin 409 = 5311 in rosu, asta am inteles, dar 411 = 5311 in negru ce este?