Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura de avans
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura de avans

Incasam avans in data de 20.01.2011, eliberam chitanta, in cat termen eliberam factura de avans, in codul fiscal am gasit pana in cea de-a 15 zi lucratoare a lunii urmatoare celei in care sa incasat avansul.
Eu inteleg ca se emite factura de avans pana intr-o luna jumate.M-am contrazis cu cineva care spunea ca trebuie sa emitem factura in termen de 15 z de cand sa incasat avansul.
Multumesc
luciapap a scris:

Multumesc, factura finala pana cand se poate face dupa factura de avans.
Ex factura de avans in data de 01.02.2011, factura finala in termen de 3 luni sau cand?

Factura finala se poate emite in functie de termenii stabiliti prin contract.Pot exista diferite etape de executie sau livrare de bunuri .In acest caz se emite factura ,se storneaza avansul facturat anterior si se refactureaza marfurile sau prestarile de servicii executate cf contract. Si asa cum v-a sfatuit mai sus @t.simona va recomand sa folositi contul 419 si sa colectati TVA la incasare.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumesc doamnelor, dar daca mai aveti putina rabdare,as vrea sa recapitulez si sa-mi spuneti daca este bine ,subliniez ca noi incasam avans de la fiecare client, intr-o luna aprox. 20 clienti.
1 incas av 01.01.11-chitanta 5311=419 80.65
5311=4427 19.35
2 f de avans 15.02.11 411=419 80.65
411=4427 19.35
si concomitent 5311=419 -80.65
5311=4427 -19.35
3 factura finala 15.03.11 411=704 161.29
411=4427 38.71
storn av.411=419 -80.65
411=4427 -19.35
rest de incasat 5311=411 100
Ce se intampla daca noi pana acuma am colectat TVA doar cand sa emis factura, ma rever la f de avans.Amenda sau ce??
V-as fi foarte recunoscatoare daca imi veti spune daca este bine la cei 3 pasi
Multumesc inca odata sa aveti o seara placuta si sa va bata tot binele din lume.
La un control vi se va cere balanta analitica atat pentru ct 419 cat si pentru 472,pentru tva.Mie cel putin mi s-au solicitat la rambursari de tva si control de fond,aveam avansuri incasate de la cativa beneficiari.Motivul,pentru tva si contul de venituri.Foloseam ct 419,mi s-a sugerat sa folosesc ct 472.Emitem factura de avans,colectam tva,apoi,la inchiderea lucrarii,intocmim factura pe care stornam avansul si facturam valoarea integrala.
office.carmen, utilizator
Notele contabile sint corecte.
Daca nu s-a colectat tva la incasare avans se datoreaza penalitati din 25 luna urmatoare incasarii avansului (data depunerii decontului de tva in care trebuia cuprins avansul) pina in 25 luna depunerii decontului in care ati inregistrat colectarea. Asta in cazul in care v-ar fi rezultat tva de plata.