Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura de avans
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura de avans

Incasam avans in data de 20.01.2011, eliberam chitanta, in cat termen eliberam factura de avans, in codul fiscal am gasit pana in cea de-a 15 zi lucratoare a lunii urmatoare celei in care sa incasat avansul.
Eu inteleg ca se emite factura de avans pana intr-o luna jumate.M-am contrazis cu cineva care spunea ca trebuie sa emitem factura in termen de 15 z de cand sa incasat avansul.
Multumesc
Contul 419.
Fact finala se face la termenul stipulat in contract de executare a lucrarii sau la livrarea marfii.

Atentie insa, indiferent cind intocmiti fact de avans, tva-ul este exigibil la data incasarii avansului, cf art 134 2, alin 2 lit b. Desi intrebarea dvoastra nu se referea la acest aspect, daca firma este platitoare de tva, trebuie sa tineti cont de acest lucru.
Pana acuma eu am folosit ct 419, dar cineva spunea ca trebuie folosit 472, pt ca, ct 419 este vizat de cei care vin in control, dar la ct 472-v inreg in avans cum sunt chirii, abonamente, asigurari etc., nu este trecut avansul.
De ce se leaga cei care vin in control de ct 419?
Multumesc
Pt ca, asa cum v-am spus, trebuie colectat tva la momentul incasarii, indiferent daca este intocmita sau nu factura.

Ct 472 este pt venituri incasate in prezent, dar care se refera la perioade viitoare. De ex: daca se incaseaza o chirie pe intreg anul, pt a nu se plati impozit pe profit la momentul incasarii se trece pe 472, iar lunar se trece din 472 in 706, astfel incit veniturile se aloca perioadei la care se refera (indiferent de momentul incasarii). Este similarul ct 471 "chelt in avans".
Cum adica se colecteaza tva indiferent daca este intocmita sau nu factura?
Tva se colecteaza in momentul cand se face factura,
411=419 80.65lei
411=4427 19.35lei
nu?,
sau cum este colectat daca nu se emite factura ci doar chitanta,
5311=419 100 lei??????
Multumesc pt functiunea ct 472,dar se poate folosi ct 472 la avans?
tva-ul este exigibil, cf art 134 2, alin 2, lit b la data incasarii avansului!!!! Adica atunci se colecteaza tva. Nota 5311=% 419 si 4427. La emiterea fact 4111=%419 si 4427 si concomitent 5311 = 419 si 4427 cu minus si 5311=4111 cu plus.

Eu nu as folosi ct 472 pt avansuri si as colecta tva la data incasarii acestuia.