Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA storno avans
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA storno avans

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca am o factura cu strono avans care s-a incasat si s-a si facut nota contabila 4428=4427, societatea aplicand tva la incasare, acum cand inregistrez factura finala am 4111=%
si stornarea avansului - 4428
- 472
Este corect ca tva stornat sa il trec in 4428 sau trebuie in 4427 ? factura de avans a fost emisa in sistem cu tva incasare.
Buna seara,

Avand in vedere faptul ca se storneaza o operatine pentru care taxa a fost exigibila, consider ca stornarea va implica utilizarea contului 4427.
PS Pentru avansuri utilizati contul 419 Clienti creditori.

Numai bine
Multumesc frumos pentru raspuns si ma scuzati ca insist.
Am inregistrat una din facturi programul in care lucrez in momentul in care inregistrez factura imi trece pe venit suma, apoi in 4428 tva total si inregistrez stornarea avans iar acel tva il trece cu minus in 4428 pe registrul vanzari la client respectiv imi apare exact suma de tva in 4428 pe care o voi trece pe colectata cand incasez. Adica tva total la factura minus cel din avans , sa inteleg ca nu e corect asa si acel tva trebui sa il trec eu manula in 4427?

Multumesc
Mai intreb odata ca sa imi fie clar,
4111=%
4428 total tva lucrare
- 4427 storno tva avns
-472

Acest tva de la avans trebuie trecut cu minus si in 4428 sau doar in 4427 ?

Multumesc frumos