Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general avans
Discuție deschisă în Contabilitate în general

avans

buna ziua! in 2009 am primit si facturat un avans pt livrarea unor produse finite. am colectat tva 19%. pe parcursul anului am livrat o parte din produse si am facut storno avans. restul sumei se regaseste acum in ct 419. cum treb sa procedez acum aplicand 24%tva?
ma gandeam sa fac storno la factura de avans cu suma ramasa in cont si sa fac alta factura cu tva 24%. este corect? multumesc mult!
nu va impartasesc opinia , pentru ca factura trebuie sa reflecte o tranzactie economica ; schimbarea cotei de taxa nu reprezinta o tranzactie .
multumesc mult de raspuns. cand voi livra restul de produse finite voi face factura de storno avans cu cota de 19%?
da,sigur, cu mentiune pe factura de stornare ca stornati factura nr... din data... si cu trecerea in decont pe randul de regularizari a facturii de stornare
pai in decont nu mai trec nimic pt ca eu tva l-am colectat si declarat in 2009 la intocmirea facturii de avans.
in 2009 am facut 4111= 419
si 5121=4111.
apoi cand livram produse faceam 419=701
in 419 mai am ceva suma ca nu am livrat tot. si eu ma gandeam ca pe suma ramasa in cont 419 fac storno si nc: 4111=419; 4427(in minus) si apoi fac o alta factura cu tva 24% si fac nc: 4111=419;4427(cu plus).
daca nu mai fac regularizarea de taxa la 24%, atunci cand voi livra produsele pe factura de storno calc. tva 19%??? eu cand voi livra produsele fac nota 419=701 dar pe factura de storno evidentiez si tva (19 sau 24).
cand ati emis factura de avans , ati colectat tva 19%
411=419 100 lei
411=4427 19 lei
La livrare , dupa 1.07.2010- emitere factura de storno avans
411=419 -100 lei
411=4427 -19 lei
Aceasta factura trebuie si ea inregistrata in decont , pentru a corela 4427 cu tva din decont.
411=701 100 lei
411=4427 24 lei
Aceasta factura se trece in decont pe randul de tva 24% (asa cum se va modifica decontul )
Si veti avea de primit de la client diferenta de taxa, respectiv 24-19 lei .