Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor la salariu pentru program inegal de lucru?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor la salariu pentru program inegal de lucru?

Buna seara.Ma puteti ajuta cu un articol din Codul Muncii in care se specifica acordarea unui spor la salariu pentru programul inegal de lucru,(in caz ca exista un asemenea art.)?

va multumesc
1. Va redau din Codul muncii:
Art. 110. - (1) Repartizarea timpului de munca in cadrul saptamanii este, de regula, uniforma, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu doua zile de repaus.
(2) In functie de specificul unitatii sau al muncii prestate, se poate opta si pentru o repartizare inegala a timpului de munca, cu respectarea duratei normale a timpului de munca de 40 de ore pe saptamana.
Art. 113. - (1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal in cadrul saptamanii de lucru de 40 de ore, precum si in cadrul saptamanii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de munca la nivelul angajatorului sau, in absenta acestuia, va fi prevazut in regulamentul intern.
(2) Programul de lucru inegal poate functiona numai daca este specificat expres in contractul individual de munca.

2. Un spor pentru program inegal de lucru, in cadrul unei saptamani, poate fi prevazut in CCM la nivel de unitate sau in Regulamentul intern al unitatii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Nu este necesar a se acorda spor pentru program de lucru inegal, acest program se acorda cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.
Art. 110. - (1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.
(2) În funcţie de specificul unităţii sau al muncii prestate, se poate opta şi pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.
~ Conținut șters la cerere ~