Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Campion la preluari societati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Campion la preluari societati

Afacerea preluării firmelor cu probleme financiare şi plasarea acestora “în cârca” unor “boschetari” prosperă, în ciuda ameninţărilor lansate de Executiv, care susţine că va stopa aceaste tranzacţii (legale).

Un exemplu al extinderii acestui fenomen este “investitorul anului 2009″, pe numele lui Daniel-Nicolae Cercel, personaj prezentat de ANTITEPARI.ro în decembrie 2009, atunci când avea în portofoliu 202 firme, la 77 dintre acestea figurând şi ca administrator.

Deşi au trecut numai 5 luni de la publicarea articolului respectiv, Daniel-Nicolae Cercel (născut la data de 7 martie 1989) a reuşit să mai achiziţioneze peste o sută de firme, astfel că la ora actuală figurează ca asociat la 311 societăţi comerciale din întreaga ţară, la 169 având şi calitatea de administrator. Cele mai multe din aceste firme au sediul social în Bucureşti, unele fiind mutate în Capitală în urma tranzacţiilor efectuate, în timp ce altele au fost transferate din Bucureşti în alte judeţe ale ţării, în unele cazuri fiind schimbate şi numele firmelor.

Am gasit asta pe un site (financiarul)

Intrebare mea este ? cum este posibil asa ceva ?pai inseamna ca omul ala din toate tranzactiile alea traieste pe picior mare fara a-l trage nimeni la raspundere singurul lucuru care l-ar putea afecta candva fiind faptul ca nu poate avea bunuri de niciun fel pe numele sau ....
Cum asa ?
Daca executivul nu a putut sa stopeze acest fenomen inseamna ca legea nu a fost bine gandita.
Deci in romania se poate trai din asa ceva si inca bine...
Daca e asa inseamna ca de asta am ajuns aici...
Claudiu.Grasu, utilizator
Claudiu.Grasu a scris:

Deci in romania se poate trai din asa ceva si inca bine...
Daca e asa inseamna ca de asta am ajuns aici...

Voi ce spuneti ? e normal deci chiar sunt uimit ... sau... sa nu fiu ?
Sigur, in comisia juridica cat si in parlament sunt persoane, in marea majoritate a lor, incompetenti. Ei fac propuneri de legi si dau avize favorabile legilor care le sunt lor benefice si nu pentru a contracara astfel de practici daunatoare statului.