Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit licenta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

licenta

Trebuie sa-mi fac licenta si imi trebuie cateva inregistrari contabile pentru cheltuielile nedeductibile.Ma poate ajuta cineva?
-inreg. unui Bon fiscal de combustibil:6588=401 cu val."x"
-depasirea ch deductibile limitat pina in 2% a ch de protocol/;623.x=401
- Cheltuiala cu marfurile casate sunt deductibile :6588 - 371

"Astfel aceste cheltuieli sunt deductibile in limita unei cote de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit. Aceasta deductibilitate se determina in fiecare trimestru."

2.-deductibile partial
Cheltuielile care depasesc aceste cote sunt considerate nedeductibile chiar daca ele sunt inregistrate in contul de profit si pierdere.
-cheltuielile de protocol
-indemnizatia de deplasare acordata salariatilor
-diverse cheltuieli sociale
-perisabilitatile
-tichetele de masa
-provizioane si rezerve
-cheltuielile cu dobânda si diferentele de curs valutar
-amortizarea contabila(peste limita prevazuta de lege)
-cheltuielile efectuate, in numele unui angajat, la schemele de pensii facultative
-cheltuielile cu primele de asigurare voluntara de sanatate
-cheltuielile pentru functionarea, intretinerea si repararea locuintelor de serviciu
-cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii aferente autoturismelor folosite de angajatii cu functii de conducere si de administrare ai persoanei juridice.
iulia53, utilizator