avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reclamatie la politie pentru zgariat masina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reclamatie la politie pentru zgariat masina

Buna ziua

Am avut doua incidente (pe primul il uitasem complet daca nu mi se reamintea la intamplarea celui de-al doilea ) cu
un ins ce locuieste intr-un bloc vecin.


Acum cca un an de zile, infuriata de faptul ca nu mai puteam parca de vreo 3 saptamani pe locul de parcare atribuit mie decatre Primarie , am sunat intr-o seara la 112 sa vina cineva sa-i spuna aluia de parcase acolo sa-si ia masina .
Politistii au venit l-au scos din casa si i-au pus in vedere sa nu mai parcheze. Atata tot!.

In primavara acestui an , m-am nimerit, intr-o zi , in fata mea, eu fiind in masina , el in masina si tot in apropierea pacatosului loc de parcare, cu acelasi domn pe care initial nu l-am recunoscut.

A trecut pe langa masina mea , am lasat geamul jos si l-am rugat politicoasa sa ma ajute sa parchez , adica sa se deplaseze cu masina lui , un metru mai in fata sa pot parca si eu. Precizez ca pe strada pe care stau exista doar o singura banda pentru amebele sensuri . Banda II e intodeauna blocata cu masini scoase din viteza si fara frana de mana trasa ,puse perpendicular pe masinile parcate reculamnetar, pentru ca e loc de parcare pentru cate masini sunt.

''Domnul ' in cauza aproape ca si-a bagat capul pe geamul meu suierandu-mi : ''NU. Ce fa proasto nu-ti mai aduci aminte cand ai chemat politia ca parcasem pe locul tau ?'' Am inchis geamul . A continuat sa ma aprostreze pana am reusit in cele din urma sa parchez si sa ies curajoasa din masina . In sfarsit il recunoscusem si eu! :(

A urcat scarile blocului amenintandu-ma apoteotic : '' Las ca ne mai vedem noi!!''

Cand am iesit din masina i-am adresat o singura fraza : ''Domnule esti un barbat fain de tot judecand dupa vocabular si dupa inversunarea cu care apostrofezi o femeie aiurea-n tramvai''

Au intervenit intre timp si cativa trecatori oripilati de vocabularul individului, dar din pacate nimeni cunoscut mie.

Am sunat la 112 si am relatat incidentul unde am fost sfatuita sa depun o plangere la Politie si mi s-a sugerat ca daca nu am martori individul nu va pati nimic.

M-am gandit si razgandit pana cand m-am decis ca, cu un asemenea ins nu tre sa te balacaresti si sa-l las in plata Domnului. Proasta socoteala am facut ..aveam sa vad mai tarziu.

De curand .....surpriza .......surpriza. Am fost invitata la Politie sa dau cu declaratia pentru ca individul depusese la Politie o plangere cum ca i-as fi zgariat eu masina , ataseaza si un PV de constatare de la Rutiera cum ca are o zagarietura de cativa cm undeva pe masina. M-a vazut el de la balcon cand i-am zgariat eu masina.

-------------------------------
Inca n-am primit nimic de la Procuror.

Intrebarea mea e cum sa fac sa aflu ce a decis Procurorul , unde sa ma interesez in conditiile in care n-am un numar de dosar .

Oricum ideea e ca o sa astept sa vad ce se decide cu ''reclamatia'' dar sunt hotarata sa-l dau in judecata pentru calomnie si declaratie mincinoasa.

Cum se finalizeaza astfel de cazuri si concret care ar fi pasii corecti??

Multumesc frumos.


Buna ziua !
Tinand cont de faptul ca ati avut probleme cu acest individ , care , dupa cum ati relatat .. a iesit recent din .. ,,Comuna Primitiva !!''nu cred ca vi sse poate intampla nimic .Daca ati dat decalaratie la Politie ,banuiesc ca ati relatat si faptul ca ati avut probleme cu el .
Daca pe acel proces verbal de constatare al Politie nu este trecut nici un martor care sa sustina afirmatiile lui , locul , ora cand acele zgarieturi s-au produs , nu va faceti teama , cu nu aveti ce sa patiti .
Totusi este bine sa vedeti cand s-a incheiat acel proces -verbal si sa incercati sa dovediti ,intr-un eventual proces ca la acea data si ora va aflati in alta parte !
Bafta multa !
asa cum dumneavoastra vi s-au cerut martori pentru a dovedi ca v-a injurat, la el va avea nevoie si el ca sa demonstreze ca dumneavoastra sunteti cea care i-a zgariat masina.
sunteti parte in acest dosar si prin urmare puteti solicita procurorului de caz o copie a dosarului de ancheta. astfel veti putea afla si nr. de dosar si ce s-a dispus in el de cand a intrat in lucru la procuror si pana acum.
veti primi numai actele care se incadreaza in categoria celor ce pot fi facut de publice de procuror.
procedura in astfel de cazuri dureaza mai mult, dar imediat ce procurorul va ajunge la o solutie, o va comunica partilor direct implicate.
sfatul este sa asteptati pana primiti acasa rezultatul cercetarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce fac in cazul unei amenintari? S.M.C. S.M.C. Buna ziua! Locuiesc in Militari Residence, jud Ilfov, foarte aproape de Metro Militari si dimineata, eu si sotul meu plecam la serviciu si unde mai avem treaba ... (vezi toată discuția)
Vecin recalcitrant si daune din cauza acestuia SINEKT SINEKT Salutare ! Am 22 de ani si o sa va expun in continuare problema mea : In seara zilei de 8 decembrie 2009, am oprit in fata blocului pt. 5 minute, sa iau ... (vezi toată discuția)