Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnatii pot vinde?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnatii pot vinde?

O persoana cercetata in stare de arest pt omor din culpa isi poate vinde bunurile propietate personala(masina,apartament)?
Atata timp cat nu v-a pus sechestru sigur ca puteti vinde.Cien va impiedica?
aveti cazierul alb pana la judecarea d-voastra definitiva si irevocabila...si cum a spus d-nul avocat cat nu aveti sechestru si nu sunteti in "urmarire"de catre creditorii chirografari etc puteti face tranzactii in patrimoniul d-voastra...insa daca ati comis infractiunea cu ajutorul bunului pe care vreti sa-l vindeti s-ar putea sa fie recuperat de la terta persoana dupa judecata sau sa va impiedice sa-l instraintati(vezi art 118 c.pen-masura confiscarii)