Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... notare antecontract de vanzare cumparare versus ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

notare antecontract de vanzare cumparare versus sechestru asigurator

Ce valoare juridica are un antecontract de vanzare cumparare notat in cartea funciara a bunului imobil daca ulterior s-a notat un sechestru asigurator in vederea confiscarii speciale?
Care sunt posibilitatile promitentului vanzator la acest moment?
buna ziua!
dvs nu ne dati suficient de multe detalii cu privire la speta.
scuze
speta este simpla:
se incheie un antecontract de vanzare cumparare avand ca obiect un apartament. Acest inscris se noteaza in cartea funciara a bunului imobil la pozitia 1 din partea a III a a cartii funciare
La interval de 3 luni se noteaza sechestru asigurator special in vederea confiscarii bunului. Acesta este notat in partea a III a cartii funciare la pozitia 2

Care sunt posibilitatile cumparatorului promitent de a o dobandi acest bun in proprietate ? Sau ce alternativa are in situatia in care se va ajunge la dispunerea de catre instanta a masurii confiscarii bunului.

Care este valoarea notarii antecontractului raportat la valoarea sechestrului asigurator?
ART. 439
Executarea confiscării speciale
Măsura de siguranţă a confiscării speciale luată prin ordonanţă sau hotărâre se execută după cum urmează:
a) lucrurile confiscate se predau organelor în drept a le prelua sau valorifica potrivit dispoziţiilor legii;
b) când s-a dispus distrugerea lucrurilor confiscate, aceasta se face în prezenţa, după caz, a procurorului sau judecătorului, întocmindu-se proces-verbal care se depune la dosarul cauzei.
presupun ca este vorba de confiscare speciala prevazuta de art maii sus indicat.
deci bunul imobil a fost dobandit in urma savarsirii unuei infractiuni.
v-as sugera sa cereti clauza penala din antecontract.
da consider ca aveti dreptate.
In consecinta faptul ca am avut notat antecontractul in cartea funciara nu are relevanta juridica comparativ cu notarea sechestrului.
In consecinta inteleg ca nu-mi pot exercita dreptul de a solicita executarea antecontractului. ?
Daca solicit prin actiune in constatare intervenirea vanzarii cumpararii as avea castig de cauza? Exista jurisprudenta in acest sens?
buna ziua!
sechestrul asigurator este una, confiscarea speciala este alta.
mai bn va lamuriti dvs cu privire la litigiul pe care il are promitentul vanzator.