Forum Discuţii juridice Executare silită notare sechestru asigurator asupra imobil cu ...
Discuție deschisă în Executare silită

notare sechestru asigurator asupra imobil cu antecontract de vanzare deja notat

Buna,

Poate creditorul (banca) sa-si noteze in CF sechestru asigurator asupra unui imobil care nu a fost niciodata ipotecat si care are un antecontract de vanzare notat la randul lui in CF (anterior notarii sechestrului). Presupunerea este ca, in cazul in care banca nu se va indestula din executarea bunului ipotecat, va voi sa execute si alte bunuri, pentru aceasta, instituind sechestru asigurator asupra tuturor bunurilor imobile ale persoanei fizice respective. La data la care s-a perfectat antecontractul de vanzare a imobilului (s-a incasat 80% din pret, urmand ca in termen de 1 an de zile sa se plateasca restul de 20% si sa fie perfectat si actul in forma autentica), nu se incepuse procedura de executare pentru imobilul ipotecat pentru un imprumut.
Daca totusi banca isi inscrie in CF sechestrul asigurator, se mai poate incheia la notar, actul in forma autentica?

V
Indiferent de ce este inscris, in momentul incheierii contractului de vanzare cumparare notarul solicita un extras de carte funciara in care apar toate problemele. Daca cumparatorul accepta cumpararea cu inscrierea ipotecii este pe riscul lui ! Daca nu, poate cere reductiunea pretului sau rezolutiunea antecontractului cu plata de daune interese. Trebuie verificat daca banca a inscris sechestru asigurator in baza unui titlu executoriu. Mentionez ca un titlu executoriu este acel inscris care a primit avizul unei instante de a fi investit cu aceasta titulatura: de titlu executoriu.